Katetrizační uzávěr PFO

Katetrizační uzávěr PFO se většinou provádí v sedaci neboli utlumení, ale bez celkové anestezie. K vlastnímu uzávěru je použit okluder, což je malé zařízení tvořené dvěma disky. Zákrok probíhá na katetrizačním sále pod rentgenovou kontrolou, na většině pracovišť se během zákroku provádí i jícnová echokardiografie neboli ultrazvuk srdce. Nejprve se přes žílu v třísle zavede dlouhý katétr do srdce, pronikne se přes PFO a následně je umístěn okluder. Po několika měsících srdeční tkáň přeroste okluder a ten se stane součástí vašeho těla.

O průběhu vlastního výkonu vám přesné informace a instrukce podá zástupce/zástupkyně pracoviště, kde bude výkon proveden. Většinou jsou pacienti přijati do nemocnice jeden den před výkonem, podstoupí základní krevní testy a následující den je proveden zákrok.

Těsně před výkonem vám budou podána antibiotika k prevenci infekce, která by se mohla na okluderu uchytit. Výkon typicky trvá 30 minut, následně je nutné několik hodin ležet, aby nedošlo ke krvácení z místa vpichu do žíly v třísle.

Po výkonu budete užívat silné léky proti srážení krve, většinou tři až šest měsíců podle rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Rovněž musíte prvních šest měsíců po implantaci dodržovat profylaxi endokarditidy, což znamená informovat všechny lékaře před případnou invazivní procedurou, operací, aby o tom věděli a podali vám případně antibiotika. Zejména důležité je to při zubních výkonech.

Pokud se neobjeví žádné komplikace, půjdete druhý den domů. V některých případech pacienti odcházejí ještě tentýž den večer po provedeném zákroku.

První dny po výkonu byste měli dodržovat klidový režim, nicméně po týdnu je v případě absence komplikací možný návrat ke každodenním činnostem. Během prvních tří měsíců se nedoporučuje intenzivní fyzická aktivita vedoucí ke zvýšené tepové frekvenci. Po šesti měsících nejsou třeba žádná specifická opatření plynoucí z přítomnosti okluderu, v závislosti na typu použitého okluderu není většinou kontraindikace vyšetření v magnetické rezonanci.