PFO (zkratka z angl. patent foramen ovale, latinsky foramen ovale apertum nebo patent) je otvor v přepážce, která odděluje pravou a levou srdeční předsíň. Před narozením, když dítě roste v děloze matky, je otvor mezi pravou a levou síní normální. Umožňuje správný průtok krve srdcem (způsob, jakým krev proudí srdcem před porodem, se liší od způsobu, jakým proudí srdcem po porodu).
Po narození již není otvor mezi pravou a levou síní potřeba a u většiny dětí se otvor brzy po narození sám uzavře. V některých případech se však neuzavře a přetrvává do dospělosti. Lékaři ten otvor nazývají PFO a jedná se o relativně častou situaci, PFO má přibližně jeden ze čtyř lidí.
Není známé, co PFO způsobuje. Rovněž nejsou dostupné údaje o tom, že by PFO bylo dědičné.
Většina lidí nemá v souvislosti s PFO žádné příznaky nebo potíže. V některých případech se PFO zjistí náhodně při vyšetření srdce z jiného důvodu. Nicméně v některých případech může PFO vést ke zdravotním komplikacím. K té nejzávažnější dojde v okamžiku, kdy přes PFO z pravé síně do levé síně pronikne (i drobná) krevní sraženina, která je tokem krve unášena dále do těla – pokud ucpe tepnu v mozku, tak to může způsobit mrtvici (tato situace se nazývá tromboembolizační cévní mozková příhoda). Případně může postihnout i jiné tepny v těle, například ucpat tepnu, která vede do ruky. V těchto případech, kdy lékaři pátrají po příčině tohoto stavu, mohou přijít na přítomnost PFO, a když není zjištěna jiná příčina, PFO je považováno za příčinu stavu, při postižení tepen mozku se hovoří o kryptogenní cévní mozkové příhodě. Správně se možná ptáte, kde sraženina vznikla, nejčastěji k tomu dochází v žilách nohou nebo v pánevních žilách.
PFO je spojováno i s jinými stavy, jako je migréna nebo kesonová (dekompresní) nemoc u přístrojových potápěčů. Vzácně může být příčinou sníženého obsahu kyslíku v tepenné krvi při změně polohy nebo při zátěži.
Nejčastěji prováděným testem pro diagnostiku PFO je echokardiografické vyšetření (nazývané také „echo"), což je ultrazvuk srdce. Nejčastěji se dělá přes hrudník, nicméně pro definitivní průkaz je potřeba provedení takzvaného jícnového echokardiografického vyšetření, které se provádí speciální sondou zavedenou do jícnu. Většinou je spojeno s podáním mikrobublin, kdy lze přesně sledovat průtok krve srdcem a případně i přes PFO
Dalším testem, který může napovídat, že je PFO přítomné, je tzv. transkraniální dopplerovské vyšetření, kde se po podání bublin sleduje jejich přítomnost v tepnách vedoucích do mozku.
Zcela zásadní je fakt, že není třeba PFO jakkoliv léčit, pokud nezpůsobuje problémy.
Pokud jste prodělali mrtvici nebo jinou embolizační příhodu, která mohla být způsobena vaším PFO, lékaři (typicky neurolog a kardiolog) s vámi proberou možnosti léčby. Ty jsou v zásadě dvě:
1. Léčba léky, které snižují srážení krve (někdy se laicky říká, že ředí krev), a tím brání vzniku krevních sraženin.
2. Uzávěr PFO – nejčastěji katetrizační, vzácně kardiochirurgickou operací (viz samostatná kapitola Katetrizační uzávěr PFO)
O tom, jaká je pro vás nejlepší léčba, rozhoduje vždy více lékařů. Neurolog nebo kardiolog s vámi jistě proberou možnosti léčby a doporučí nejlepší postup.
Důležitou informací je, že přítomnost PFO není překážkou těhotenství a nevyžaduje porod císařským řezem