Elektrická kardioverze

Co je elektrická kardioverze?

Elektrická kardioverze (EKV) je neinvazivní výkon určený k obnovení sinusového rytmu u pacientů s různými typy srdečních arytmií, zejména fibrilacemi síní, flutterem síní nebo síňovými tachykardiemi.

Jaký je princip elektrické kardioverze?

Podstatou kardioverze je aplikace výboje stejnosměrného elektrického proudu, a tím „vyresetování" srdeční arytmie, po níž se obnoví normální srdeční akce. Prakticky se to provádí pomocí tzv. externího defibrilátoru tak, že se na hrudník přiloží dvě elektrody defibrilátoru potřené vodivým gelem. Výboj elektrického proudu je synchronizovaný se srdeční akcí. To je důležité z bezpečnostních důvodů – výboj nesmí být aplikován v takzvané vulnerabilní (zranitelné) fázi srdečního cyklu, protože by tak mohlo dojít ke vzniku maligní (život ohrožující) komorové arytmie.

Výkon je v praxi ve většině případů prováděn v ambulantním režimu, tedy bez nutnosti hospitalizace. K minimalizaci bolestivých vjemů z výboje se kardioverze provádí v krátkodobé celkové anestezii. Při kardioverzi jsou monitorovány životní funkce – krevní tlak, saturace, srdeční rytmus a dýchání.

Jak probíhá samotný výkon?

Na začátku výkonu je pacientovi odebrána osobní anamnéza a zkontroluje se dokumentace od odesílajícího lékaře včetně případných lékových alergií. Poté jsou změřeny základní životní funkce – krevní tlak a saturace, a je proveden EKG záznam. Zdravotní sestra zajistí žilní přístup zavedením kanyly. Podáním nitrožilních léků je dosaženo krátké celkové anestezie (uspání pacienta) a následuje vlastní kardioverze. Samotný výboj pacient nepociťuje, ani si nepamatuje žádné nepříjemné zážitky. Po odeznění účinku léků je nemocný po dobu 1–2 hodin monitorován a po jejich uplynutí propouštěn domů.

Jak se na kardioverzi připravit?

Před výkonem je nutné lačnit minimálně 6 hodin, ideálně již od půlnoci před dnem plánovaného výkonu. Ranní medikaci včetně léků snižujících srážení krve (antikoagulancií) je vhodné užít v den výkonu a zapít malým množstvím vody. Léky na léčbu cukrovky a inzulin je před výkonem doporučeno neužívat a neaplikovat. K výkonu by měl nemocný přinést kopii poslední zprávy od odesílajícího lékaře včetně seznamu aktuálně užívaných léků a jejich dávkování.

U pacientů, kteří přicházejí na výkon plánovaně, nesmí být v posledních 3 týdnech přerušena léčba léky proti srážení krve. V opačném případě by po kardioverzi hrozilo riziko cévní mozkové příhody (mrtvice). Pokud nebyla antikoagulační léčba užívána pravidelně, je nutné kardioverzi odložit nebo provést jícnové echokardiografické vyšetření k vyloučení přítomnosti sraženiny uvnitř srdečních dutin, zejména v oušku levé síně. V případech, kdy arytmie prokazatelně netrvá delší dobu než 48 hodin, je možné výkon provést i bez předchozího užívání antikoagulační léčby nebo jícnové echokardiografie.

Po výkonu je doporučeno po dobu následujících 24 hodin nepít alkoholické nápoje a neřídit motorová vozidla. Může být částečně snížena schopnost koncentrace a rozhodování.

U koho je kardioverze indikována?

Mezi nejčastější indikace k provedení EKV patří fibrilace síní nebo flutter síní, méně pak jiné typy supraventrikulárních arytmií. Nejčastěji se kardioverze provádí tzv. elektivně – tj. plánovaně. Někdy je třeba ji provést urgentně, to v případě oběhově nestabilních pacientů, u kterých arytmie vede k akutnímu srdečnímu selhání.

Jaké jsou možné komplikace elektrické kardioverze?

Při dodržení předepsaných pravidel nepřerušené antikoagulační léčby je riziko cévní mozkové příhody minimální. Některá rizika vyplývají z celkové anestezie (uspání pacienta). Je možné, že po obnovení normálního sinusového rytmu je přechodně přítomen pomalý srdeční rytmus či nízký krevní tlak. Pacient je nicméně monitorován a lékař provádějící kardioverzi je na tyto situace připraven.