Úvod: Myelodysplastický syndrom představuje klonální onemocnění krvetvorby, charakterizované deregulací proliferace a apoptózy krevních progenitorů, který může vyústit až do obrazu akutní leukémie. Myelodysplastický syndrom může být vzácnou komplikací antiagregační terapie.
Průběh onemocnění: 75 letá žena hospitalizovaná k došetření progrese dušnosti. Za hospitalizace byla pacientka kompletně došetřená, včetně provedení selektivní koronarografie. Dle SKG byla zjištěna 70% segmentální stenóza střední ACD a difúzní postižení ostatních koronárních tepen. Ad hoc provedena PCI střední ACD s implantaci dlouhého BMS, jako kompletní revaskularizace. Následně se u pacientky zavedla standardní terapie ICHS. Z duální antiagregace byla do medikace zavedena kyselina acetylsalicylová a clopidogrel. S odstupem měsíce pacientka přichází ke kontrole. Přetrvává dyspnoe, nově se objevily třesavky a febrílie. Z tohoto důvodu pacientka opětovně přijatá k hospitalizaci. V laboratoři nález anémie Hb 61g/l, leukopenie 1,66x 109/l, lehká trombocytopenie 145x 109/l, CRP 65mg/l. Zavedena empirická ATB terapie s poklesem CRP na 25mg/l a vymizením febrílii. Jasný fokus neshledán.
K došetření nálezu v KO provedená sternální punkce, kde zjištěn nález trilineární dysplazie, suspektní MDS. Pro možný vliv clopidogrelu na rozvoj onemocnění byl tento z medikace vysazen. Dle opakovaných kontrolních laboratorních vyšetření dochází k úpravě všech parametrů KO k normě. Pacientka je propuštěná v stabilizovaném stavu do domácí péče.
Dále je pacientka pravidelně sledovaná v hematoonkologické a kardiologické ambulanci.
Závěr: Z dosud celosvětově nahlášených případů nežádoucích účinků clopidogrelu (celkově více než 8000), jsou známy 4 případy vzniku MDS. V případě rozpoznání sekundárního MDS v počáteční fázi má onemocnění dobrou prognózu ve srovnání s primárním MDS.