Cíl: Foramen ovale patens (PFO) je rizikový faktor vzniku dekompresní choroby (DCS) u potápěčů. Mechanizmem je paradoxní embolizace venózních dusíkových bublin do systémového oběhu. Možný vliv katetrizačního uzávěru na redukci arteriálních bublin nebyl doposud u potápěčů ověřen. Cílem této studie bylo zhodnotit efekt katetrizačního uzávěru PFO na výskyt arteriálních bublin po simulovaném sestupu v hyperbarické komoře.
Materiál a metodika: Celkem 47 potápěčů (35.4±8.6 let, 81% muži) s PFO (skupina PFO) nebo po katetrizačním uzávěru PFO (skupina s okluderem) bylo zařazeno do této studie. Všichni byli vyšetřeni po simulovaném ponoru v hyperbarické komoře. Třicet čtyři potápěči (19 skupina PFO, 15 skupina s okluderem) provedli sestup do 18 m na 80 min, třináct potápěčů (8 skupina PFO, 5 skupina s okluderem) provedlo sestup do 50 m na 20 min. Do 60 min. od vynoření byli všichni vyšetřeni na přítomnost venózních a arteriálních bublin. Venózní bubliny byly detekovány pomocí transtorakální echokardiografie a arteriální bubliny pomocí transkraniální duplexní sonografie.
Výsledky: Po sestupu do 18 m byly venózní bubliny detekovány u 74% potápěčů ve skupině PFO vs. 80% ve skupině s okluderem (p=1.0), arteriální bubliny u 32% vs. 0% (p=0.02). Po sestupu do 50 m byly venózní bubliny detekovány u 88% vs. 100% potápěčů (p=1.0) a arteriální u 88% vs. 0% (p<0.01).
Závěr: Mezi skupinami s PFO a s okluder nebyl po simulovaném sestupu rozdíl ve výskytu venózních bublin, ale katetrizační uzávěr PFO vedl k úplné eliminaci arteriálních bublin. Výsledky naznačují, že katetrizační uzávěr PFO by mohl být vhodnou metodou v prevenci recidivující DCS.