Cíl
Bikuspidální aortální chlopeň je relativní kontraindikací ke katetrizační náhradě aortální chlopně(TAVI) z důvodu rizika neúplné expanze stentu chlopně. Cílem práce bylo zhodnotit schůdnost,efektivitu,bezpečnost TAVI u této skupiny nemocných a výsledky porovnat s nemocnými s trojcípou chlopní.
Metodika
Všichni konsekutivní pacienti se symptomatickou závažnou aortální stenosou,kteří podstoupili TAVI mezi únorem 2010 a srpnem 2013 na našem pracovišti,byli zahrnuti do prospektivního registru.Předmětem hodnocení bylo 30-ti denní sledování.
Výsledky
Ze 199 nemocných zahrnutých do databáze,bikuspidální chlopeň byla zjištěna u 14(7%) z nich.Všem nemocným s bikuspidální chlopní jsme implantovali chlopeň CoreValve(Medtronic), ve skupině bez bikuspidity byly použity chlopně CoreValve(Medtronic),Edwards Sapien a Engager(Medtronic).Nemocní s bikuspidální chlopní byli mladší(70,4±6,1 vs 78,4±6,5 let),měli více předchozích revaskularizací(71,4% vs 56,8%),vyšší výskyt postižení periferních tepen(42,9% vs 32,4%),CHOPN a plicní hypertenze.Obě skupiny se nelíšily v rizikovosti,velikosti plochy a středního gradientu aortální chlopně,ejekční frakce a výskytu preexistující raménkové blokády.Mezi skupinami nemocných s dvojcípou a trojcípou chlopní nebyl shledán rozdíl v procedurální úspěšnosti(100% vs 99,5%),30-ti denní mortalitě(0 vs 1,6%),délce hospitalizace(9±2,1 vs 9,4±3,5 dnů) a periprocedurálních komplikacích. Srovnatelné výsledky byly zjištěny ve výši reziduálního středního gradientu,plochy aortální chlopně,výskytu mírné(7,1% vs 7,0%) a středně závažné aortální regurgitace (0% u obou skupin).Byl zjištěn nižší výskyt indikací k trvalé stimulaci(14,3% vs 23,2%).
Závěr
U nemocných se závažnou bikuspidální aortální stenosou může být provedena TAVI léčba se stejnou efektivitou a nízkým výskytem komplikací,jako u nemocných s trojcípou chlopní.