Cíl: Provedení screeningu deficitu železa (Fe) a anemie u nemocných s chronickým srdečním selháním, indikovaných k implantabilnímu kardioverter-defibrilátoru (ICD) respektive ICD včetně srdeční resynchronizační léčby (CRT). Deficit (Fe) u pacientů s chronickým srdečním selháním je spojen s horší prognózou nemocných. Substituce železa může pozitivně ovlivnit symptomy, toleranci fyzické námahy, kvalitu života i mortalitu.
Soubor a metodika: Do souboru bylo zařazeno 35 konsekutivních pacientů s chronickým srdečním selháním (průměrný věk 65 let, 7 žen, 28 mužů, Ejekční frakce levé komory v rozmezí 15-40%). Všichni nemocní podstoupili primárně nebo sekundárně preventivní implantaci ICD nebo ICD+CRT. Odběry krve byly provedeny bezprostředně před výkonem. Deficit Fe byl definován jako saturace transferrinu < 20% se sérovou hladinou ferritinu <100 ug/l (absolutní deficit) nebo saturace transferrinu < 20% se sérovou hladinou ferritinu 100-299 ug/l (funkční deficit). Za anemii jsou považovány hodnoty hemoglobinu < 125g/l u mužů a < 115 g/l u žen.
Výsledky: Deficit Fe byl u 25,7% pacientů (ve 14,3% absolutní, v 11,4% funkční). Anemie byla přítomna u 33% pacientů s deficitem Fe a 23% pacientů bez deficitu Fe. Ve skupině pacientů s ICHS mělo deficit Fe 36% pacientů (vs. 9% u dilatační kardiomyopatie), u NYHA > II 35% v porovnání s 13 % u NYHA ≤ II. Ve skupině primární prevence byl deficit Fe u 32% pacientů a ve skupině sekundární prevence u 10% pacientů. 36% pacientů s ICD a 19% s ICD + CRT mělo deficit Fe. Nebyl podstatný rozdíl v záchytu deficitu Fe u žen (28,6%) a u mužů (25%).
Diskuze: Výsledky naší pilotní studie jsou limitovány velikostí souboru. Doposud získaná data potvrzují výskyt deficitu železa u kardiálně selhávajících pacientů indikovaných k ICD a ICD+CRT.