Na případu 3 nemocných s akutními koronárním syndromem ( jak STEMI, tak NSTEMI), u kterých jsme akutní koronární lézi vyšetřili optickou koherentní tomografií (OCT) na jejíž základě jsme se rozhodli neimplantovat koronární stent. Ve všech případech byl průběh přiznivý bez recidivy akutního koronární syndromu či známek koronární ischemie.
S odstupem několika měsíců jsem u těchto nemocných provedli kontrolní OCT. U těchto 3 nemocných byl OCT nález, po zhojení původně akutní koronární léze, zcela odlišný.
V 1. případě byl přitomen zcela nevýznamný stabilní aterosklerotický plát.
Ve 2. případě jsme nalezli nestabilní koronární plát, ale zcela nevýznamný
Ve 3. případě jsme nalezli cca 50% lézi s fibroateromovým plátem, ve který se zhojil původně hluboce ulcerovaný nestabilní aterosklerotický plát.
Na základě těchto nálezů vyvstává otázka, zda zvolená strategie v akutní fázi byla zvolena správně. Ve druhé řadě je další otázka, jakou strategii zvolit na základě kontrolního OCT vyšetření. Jisté je, že naše dílčí poznatky nelze obecně aplikovat na celou skupinu nemocních s akutními koronárními syndromy, ale v některých případech lze postupovat méně agresivně a bez nutnosti implantace koronárního stentu.