Ablace pro fibrilaci síní (FS) patří k jednomu z nejkomplexnějších výkonů v intervenční elektrofyziologii, a proto je četnost komplikací vyšší než u konvenčních výkonů. Komplikací specifickou pro katetrizační ablaci FS je stenóza plicní žíly. V dobách, kdy se prováděla ablace ektopických ložisek přímo v plicních žilách, docházelo ke stenózám až ve 40 % případů. V současnosti, kdy se izolace plicních žil provádí na úrovni jejich ústí, se jedná o komplikaci vzácnou.
Popis případu: 56-letý pacient s anamnézou ICHS (PCI RMS a RIA – 6/2006) po předchozích dvou ablacích pro symptomatickou paroxysmální fibrilaci síní (poslední 7/2007), přichází v roce 2010 do arytmologické ambulance pro recidivu FS (dle dlouhodobé monitorace) a progresi palpitací a je zařazen na čekací listinu. V 8/2012 jsou provedeny vyšetření před výkonem, echo bez významného nálezu a na CT již popis stenotizace společného ústí levých plicních žil. Přistoupeno ke katétrové ablaci. Provedeny obkružující léze levostranných a následně pravostranných plicních žil s terminací FS, poté přidány další lineární léze a výkon ukončen s nevyvolatelností FS ani po agresivní stimulaci. Echo po výkonu bez nálezu. V 9/2012 pacient přichází pro limitující námahovou dušnost. SKG bez významných změn, na CT však významná stenóza bez patrného průtoku levými plicními žilami. S pacientem probrán stav a volen konzervativní postup. V 12/2013 pro progredující dušnost (NYHA III) bez doprovodných stenokardií pacient přijat k perkutánnímu řešení významné symptomatické stenózy plicní žíly.
Závěr: Provedena perkutánní plastika levostranných plicních žil + stent s vymizením gradientu. Echo bez významného nálezu. Pacient po sledování propuštěn na Vánoce do domácí péče.