Úvod: Koronaro-subklaviální steal syndrom je vzácná komplikace kardiochirurgické revaskularizace myokardu při stoupajícím využívání a. mammaria interna.
Kazuistika: 66-letý muž po infarktech myokardu a CABG v r. 1997 ( LIMA-RIA, žilní sekvenční bypass na RMS-RIP) přijat po oběhové zástavě. Primárním rytmem byla fibrilace komor. EKG při přijetí bylo bez ischemických změn, ECHO s již dříve známou poruchou kinetiky (akineza anteroapikálně) odpovídající jizvě po IM. Po stabilizaci oběhu zahájená léčebná hypotermie. Prokázaná pozitivita kardiomarkerů. Při invazivní monitoraci krevního tlaku zjištěn tlakový rozdíl na horních končetinách. Po ukončení hypotermie došlo k plné úpravě neurologického stavu. SKG ukázala těžké difuzní postižení koronárního řečiště i průchodné bypassy. Před odstupem LIMA zjištěna filiformní stenóza proximální a.subclavia umožňující karotido-subklaviální steal syndrom s ischémií v povodí zásobovaném LIMA a ischémií spouštěnou primární fibrilaci komor a sekundárním NSTEMI přední stěny. Provedena PTA a. subclavia l.sin. s implantací balonexpandibilního stentu. Další průběh hospitalizace byl bez komplikací.
Diskuze: Koronaro-subklaviální steal syndrom je vzácná komplikace kardiochirurgické revaskularizace myokardu při použití a.mammaria interna s incidencí cca 0,5 - 1%. Vedoucí příčinou vzniku je ateroskleróza s následnou proximální stenózou a. subclavia se zpětným tokem v mammaro-koronárním štěpu se zapříčiněním ischemie myokardu. Klinickými projevy jsou angina pectoris, infarkt myokardu, srdeční selhání nebo vznik maligní arytmie s náhlou srdeční smrtí. Při fyzikálním vyšetření je patrný významný tlakový rozdíl na horních končetinách. Terapeutickými možnostmi jsou perkutánní transluminální balonová angioplastika a stenting nebo karotido-subklaviální bypass. Kazuistika je doplněna obrazovým materiálem: EKG, selektivní koronarografie, angiografie.