Plicní arteriální hypertenze (PAH) je nevyléčitelné onemocnění plicních arteriol, které je charakterizováno vzestupem tlaku plícnici nad 25mmHg.
Příčinou vzniku mohou být systémová onemocnění pojiva, jater, infekce HIV, abúzus některých léků, ale v převážné většině jde o idiopatickou nebo familiární PAH (43%). Idiopatická PAH se v populaci vyskytuje s roční incidencí 2-5 případů na milión obyvatel.
Základní vyšetřovací metodou ke stanovení této diagnózy je echokardiografické vyšetření a následně pravostranná katetrizace, která diagnózu definitivně potvrdí a určí strategii léčby. Symptomy, které dané onemocnění provázejí jsou nespecifické (dušnost, únava, otoky) a doba od potíží ke stanovení diagnózy je uváděna kolem 2 let. Medián přežití pacientů s neléčenou PAH je pak 2,8 let. Je proto důležité toto onemocnění co nejdříve rozpoznat, diagnostikovat a léčit.
Pacienti s touto diagnózou jsou ve spolupráci s kardiology, praktickými lékaři či pneumology směřovány do specializovaných center v Praze a v Olomouci, která se touto problematikou zabývají.
Na naší klinice je ambulance plicní hypertenze od roku 2011. Od této doby máme v ošetřování 51 pacientů, ze kterých 13 již zemřelo a 1 pacient ukončil léčbu na vlastní žádost.
Nedílnou součástí péče o tyto pacienty je spolupráce s rodinou, případně s psychologem, psychiatrem.
V našem sdělení bychom Vám představili pacientku nar.1987 s idiopatickou PAH, u které se první symptomy objevily po porodu. Stanovení diagnózy bylo díky včasnému záchytu do 6měsíců. Léčba pacientky byla ovlivněna laktací a v časné fázi se zahájila podkožním podáváním léčiva (Remodulin). Jedním z hodnotících kritérií účinnosti léčby, kromě subjektivních potíží, je 6-ti minutový test chůze, který byl u pacientky před zahájením 340m. V současné době (dle kontroly 12/2013) je kontrolní test chůze 480m, což značí zlepšení.