Cíl: Je užívání verapamilu s BB absolutně kontraindikovanou kombinací, nebo si zachovalo terapeutický prostor i v současné arytmologii?
Metodika: Verapamil spolu s BB patří k nejstarším používaným antiarytmickým léčivům vůbec. Výhodné farmakologické vlastnosti jsou v léčbě poruch srdečního rytmu zdárně používané až do současnosti. Patří k nezaměnitelným antiarytmickým farmakům první linie léčby SVT. V terapii KT je využitelnost verapamilu významně omezená, hlavně při srovnání proti BB.
Verapamil prošel v minulosti v kardiologii různorodým spektrem doporučených indikací v závislosti na využití jednotlivých farmakodynamic. vlastností. Jednalo se nejvíce o jeho antiischemický vliv při snižování kontraktility myokardu. V arytmologii se zase začalo efektivně využívat zpomalení vedení vzruchu AV uzlem a prodloužení akčního potenciálu.
Kombinovaná léčba verapamilem s BB, v minulosti doporučována u rezistentních forem anginy pectoris, působila u části pacientů proarytmogenně.
Kazuistika: Posterové zpracování, v navazující části, prezentuje kasuistický přehled kombinovaného použití verapamilu, bisoprololu a moxonidinu u 22 letého muže při léčbě hypertenze s následným významně symptomatickým proarytmogenním efektem dané léčby. Kasuistika přináší celé spektrum sekundárních - iatrogenních arytmií. U daného případu lze nalézt jak poruchu tvorby a vedení vzruchu, tak i aktivaci náhradních center automacie, ektopické ložiska automacie a v neposlední řadě paroxysmy mikroreentry tachyarytmií. Dané dysrytmie byly plně reverzibilní, s restitucí sinusového rytmu do 48 hodin po vysazení proarytmogenních antihypertenziv.
Závěr: Terapeutické použití kombinace verapamilu s BB v arytmologii představuje rizikovou léčbu, která by měla být prováděna jen za hospitalizace při trvalém monitoringu s pozvolnou titrací dávky ( především BB), za předpokladu selhání jiných forem léčby.