Úvod:Koronární píštěle (KP) jsou vzácným a většinou náhodným nálezem při koronarografii (prevalence 0.1-0.2%).Častěji je postiženo povodí pravé koronární tepny.Obvykle se jedná o píštěl ústící do a. pulmonalis nebo pravostranných srdečních oddílů. Převážná část pacientů s KP je asymptomatická. Větší píštěle nebo mnohočetné mikropíštěle však mohou vést na podkladě tzv. steal fenomenu k ischemii myokardu a symptomatice anginy pectoris při jinak normálním koronarografickém nálezu.
Popis případu:Na naše pracoviště byl ze spádové nemocnice referován pac. s akutním koronárním syndromem.Při přijetí provedeno akutní echokardiografické vyšetření s nálezem diskrétní hypokinezy boční stěny, jinak bez poruchy kinetiky, EF LK 60%. Při koronarografii byla zjištěna kritická stenoza RIA za odstupem RD2-nemoc 1 tepny. Bylo řešeno PCI s implantací stentu. Jako vedlejší nález zobrazena hemodynamicky nevýznamná koronární píštěl z pravé koronární tepny ústící do pravé komory. Průběh hospitalizace byl nekomplikovaný,pac. propuštěn se standardní medikací ischemické choroby srdeční.
Závěr:Kazuistika je potvrzením skutečnosti, že převážná většina diagnostikovaných koronárních píštělí je asymptomatická. K podezření na přítomnost klinicky významné koronární píštěle by měl vést nález šelestu na srdci,pro který nenajdeme vysvětlení ani při echokardiografickém vyšetření, a současně přítomných obtížích charakteru anginy pectoris nebo srdečního selhání se známkami objemového přetížení srdečních oddílů.U našeho pac. byl fyzikální nález stran přítomnosti srdečního šelestu negativní.
Součástí posteru je bohatá obrazová dokumentace