21. symposium PS Chlopenní a vrozené srdeční vady v dospělosti ČKS 7.-8. března 2019, Hradec Králové, hotel Nové Adalbertinum

Úvodní slovo

Vážené kolegyně a kolegové,

Výbor naší pracovní skupiny pro chlopenní a vrozené srdeční vady pro vás opět připravil výroční sjezd. Nebude pro vás překvapením, že se koná v předjaří, to už je tradice, stejně jako lokalita kongresu – historické centrum Hradce Králové. Přivítá nás opět důstojné prostředí Nového Adalbertina, v příjemném prostředí se zde můžete zároveň i ubytovat. Ani na režii společenského večera nehodláme nic měnit. Jak říkal kdysi náš trenér: neměnit vítěznou sestavu. Intuitivně tak naplňoval kredo klasického britského konservatismu: než něco zahodíme, velmi dobře si promysleme, proč to bylo dobré (a nechci zde spekulovat o souvislosti s tím, že nás Britové opouštějí). A že minulé sjezdy v Hradci byly utěšené… Tak proto.

Ale na druhé straně – na sjezdu PSCHVSV nenajdete žádnou zatuchlou atmosféru. I letos budou nová témata, noví přednášející, nové výzvy, nové diskuse, nová paradigmata, nové vtipy a nové kvízy s hodnotnými cenami. My totiž pod starým kabátem přinášíme zbrusu nový obsah. (Na rozdíl od těch, kteří se nedokáží uvnitř změnit, ale čile převlékají ty kabáty).

A co je hlavním tématem březnového sejití? Dlouhodobé výsledky kardiologických a kardiochirurgických intervencí, úspěchy i komplikace… Jeho součástí budou i slavnostní přednášky „Tělo a duše v mimotělním oběhu“. S potěšením vám mohu již teď oznámit, že jednu z nich přednese známý neuropatolog František Koukolík.

Takže dámy a pánové, přijeďte do Hradce Králové! 

doc. MUDr. Dan Marek, Ph.D.
předseda PSCHVSV