Úvod: Etiologie hypereosinofilních syndromů (HES) je heterogenní a řada z nich je spojena také s postižením srdce. Cílem práce bylo analyzovat spektrum příčin HES, fenotypy jejich kardiálních komplikací na echokardiografii a magnetické rezonanci srdce a terapeutické možnosti.
Metody a materiály: Retrospektivně jsme analyzovali 8 případů (3 ženy, 5 mužů) HES s postižením srdce sledovaných na našem pracovišti od manifestace onemocnění. Zhodnotili jsme počáteční nálezy na echokardiografii a magnetické rezonanci, dále farmakoterapii onemocnění. Jednalo se o 3 případy eozinofilní granulomatózy s polyangiitidou (EGPA), 4 případy idiopatického HES a 1 případ chronické eosinofilní leukemie.
Výsledky: Nejčastějším nálezem byla systolická dysfunkce LKS s ejekční frakcí ≤45%- přítomna u 5 pacientů. U dalších dvou pacientů se jednalo o ztluštění endokardu levé a/nebo pravé komory srdeční s nasedající trombózou bez poruch kinetiky, což bylo provázeno u jednoho z pacientů ztluštěním nekoronárního cípu aortální chlopně s nasedající trombózou. U posledního pacienta bylo zastiženo ztluštění stěn levé komory srdeční s cirkulárním perikardiálním výpotkem. Počáteční léčba zahrnovala u všech pacientů podání kortikoidů, v některých případech včetně pulzních dávek methylprednisonu. U jedinců s EGPA byly použity také cyklofosfamid, mepolizumab nebo rituximab. Mepolizumab byl aplikován také u rezistentního případu idiopatického HES, imatinib u případu chronické eosinofilní leukémie.
Závěr: HES s kardiálním postižením jsou diagnostickou a terapeutickou výzvou. Otvírají se u nich nové léčebné možnosti.
Podporováno Výzkumným záměrem MZ ČR- IKEM, IPO 00023001.