'); document.write(''); document.write(''); //--> $(document).ready(function () { $('.PrezenckaOnline #SearchResult').DataTable({ order: [[0, 'asc']], paging: false }); });
Cor et Vasa Case Reports
Svazek | Volume 2 • Číslo | Number 2
Květen | May 2019
B. Fischerová, M. Novák, M. Rezek, J. Seménka
Ruptura stěny levé komory srdeční (LVFWR) je velmi závažnou a většinou fatální komplikací akutního infarktu myokardu. Chirurgická léčba, která je zlatým standardem, může být u některých pacientů příliš riziková a konzervativní léčba nemusí stačit. Zde popisujeme případ subakutní poinfarktové ruptury volné stěny s pomalou progresí do obrazu srdeční tamponády, úspěšně léčené perikardiocentézou a intraperikardiální aplikací trombinu. Perikardiocentéza byla provedena pod echokardiografickou kontrolou z apikálního přístupu. Po jednorázové drenáži krvavého punktátu byl s ohledem na pokračující krevní ztráty do zavedeného perikardiálního drénu aplikován trombin s výborným efektem. Jedná se tedy o jednoduchý, účinný a méně invazivní způsob řešení LVFWR, který může být u vybraných pacientů alternativou chirurgického postupu při poinfarktové ruptuře volné stěny.
M. Holická, T. Novotný
Syndrom Brugadových (BrS) je relativně vzácný hereditární arytmický syndrom, který je charakterizován typickým elektrokardiografickým obrazem ve svodech z pravého prekordia a rizikem maligních komorových arytmií. Popisujeme případ arytmické bouře u pacienta s BrS. Cílem kazuistiky je připomenout nutnost volby nezvyklé farmakoterapie izoprenalinem. Jedná se sice o situaci vzácnou, avšak život ohrožující, kdy tato znalost může být pro záchranu pacienta rozhodující. © 2019, ČKS.
J. Málek, J. Večeřa, P. Vojtíšek, J. Matějka
Lymeská borrelióza je nejčastější nemocí přenášenou klíšťaty v Evropě. Jejím etiologickým původcem jsou spirochéty rodu Borrelia. Lymeská karditida je relativně vzácnou a potenciálně fatální komplikací tohoto onemocnění. Prezentujeme případ 76letého muže vyšetřovaného pro vertigo a parestezie dolních končetin neurologem a kardiologem. Pro anamnézu zákusu klíštěte bylo provedeno sérologické vyšetření na borreliózu. O týden později byla zjištěna kompletní atrioventrikulární (AV) blokáda s úzkým komplexem QRS a potvrzena pozitivita testu ELISA pro protilátky IgG proti borreliím. Byla zahájena intravenózní antibiotická léčba a AV blokáda regredovala během 20 dnů bez nutnosti dočasné či trvalé kardiostimulace. Lymeská borrelióza je vzácnou příčinou AV blokády. Při její identifikaci a cílené ATB léčbě je většinou reverzibilní bez nutnosti kardiostimulace. © 2019, ČKS.
M. Mikulcová, Z. Tüdös, M. Troubil
Nejčastější anomálií žilního systému v oblasti hrudníku je perzistující levostranná vena cava superior (PLVCS) a postihuje 0,3–0,5 % populace, čímž odpovídá bezmála 10 % všech vrozených srdečních vad. Solitární levostranná horní dutá žíla (sPLVCS), kdy při perzistenci levostranné horní duté žíly zároveň není vyvinuta pravostranná horní dutá žíla, je naopak velmi vzácná anomálie (0,09–0,13 %) s potenciálně závažným dopadem na zdraví pacienta v případě potřeby provádění invazivních výkonů centrálním žilním přístupem. Navíc v případě vyústění do levé síně tvoří pravolevý zkrat. V kazuistice popisujeme případ pacientky, u níž byla při echokardiografickém vyšetření zjištěna dilatace koronárního sinu vedoucí k podezření na PLVCS. Při pravostranné katetrizaci, plánované původně k posouzení případné dynamické komponenty přítomné mitrální regurgitace, však nebylo možno zavést plicnicový katétr cestou pravostranných žil, a provést tak toto vyšetření. Vzhledem k podezření na PLVCS jsme nepokračovali z kontralaterálního přístupu a následné CT angiografické vyšetření odhalilo přítomnost levostranné horní duté žíly a zároveň agenezi pravostranné horní duté žíly, tedy sPLVCS. Výskyt této anomálie může hrát významnou roli při kanylaci centrální žíly, pravostranné katetrizaci, implantaci pacemakerů a defibrilátorů, ale také při vedení mimotělního oběhu nebo extrakorporální membránové oxygenace (ECMO). © 2019, ČKS.
L. Sabolová, A. Schee, P. Syrovátka, M. Ziaei
Předkládáme kazuistiku 60leté ženy, s abúzem alkoholu, přijaté na naše pracoviště v kardiogenním šoku s podezřením na akutní infarkt myokardu. Vstupně zjištěna hypertrofie levé komory srdeční s významnou obstrukcí v LVOT, masivní, „wide open“ mitrální regurgitací a těžkou hypovolemií při dehydrataci, která byla velmi pravděpodobně spouštěčem. Masivní substitucí tekutin došlo k poměrně rychlému zvládnutí stavu. Po stabilizaci pacientky byla provedena diferenciální diagnostika hypertrofie levé srdeční komory, byla vyloučena střádavá onemocnění a následně pacientka podstoupila myektomii septa a náhradu mitrální chlopně mechanickou protézou. © 2019, ČKS.
B. Nussbaumerová, H. Rosolová
Inhibitory proprotein konvertázy subtilisin/kexin typu 9 (PCSK9) jsou novou možností léčby hypercholesterolemie. Popisujeme případ pacienta s heterozygotní familiární hypercholesterolemií (FH), v primární prevenci kardiovaskulárních onemocnění (KVO) s dalšími KV rizikovými faktory a velmi vysokým KV rizikem, u něhož byla v Centru preventivní kardiologie II. interní kliniky jako u jednoho z našich prvních pacientů zahájena biologická léčba těžké hypercholesterolemie. Přidání evolocumabu k vysoce intenzivní hypolipidemické léčbě vedlo k poklesu koncentrace cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě (LDL-cholesterolu, LDL-C) o 69 % a k přiblížení se doporučeným cílovým hodnotám. © 2019, ČKS.
M. Šnejdrlová, T. Altschmiedová
Statinová intolerance, jež se manifestuje nejčastěji svalovými obtížemi (myalgie, svalová slabost), může představovat značnou komplikaci v léčbě hypercholesterolemie v primární i sekundární prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Údaje o prevalenci statinové intolerance se pohybují ve velmi širokém rozmezí, nicméně předpokládá se, že skutečná kompletní statinová intolerance je vzácná. Většina pacientů má pouze parciální statinovou intoleranci, charakterizovanou intolerancí statinu v dávce, která je potřeba k dosažení cílové hodnoty cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě (LDL-cholesterolu). Jistou nadějí pro pacienty se statinovou intolerancí se staly inhibitory proprotein konvertázy subtilisin/kexin typu 9 (PCSK9), nicméně úhradové podmínky těchto léčiv jsou primárně vázány na míru kardiovaskulárního rizika a statinová intolerance, jež znemožňuje léčbu pacienta, je až druhým zvažovaným faktorem...
J. Václavík
Popisujeme kazuistiku pacienta s významnou hypercholesterolemií, který prodělal celkem čtyři infarkty myokardu. I přes léčbu vysokou dávkou statinu následně došlo ke vzniku cévní mozkové příhody. Ani maximální dávka statinu v kombinaci s ezetimibem nevedla k normalizaci hodnot LDL-cholesterolu. Od roku 2013 byla proto pacientovi zahájena aplikace evolocumabu, která vedla k výrazné úpravě lipidogramu a zabránila do dnešního dne recidivě další kardiovaskulární příhody. © 2019, ČKS.
A. Zohoor, R. Ondrejčák, M. Bystroň
Perkutánní koronární intervence chronického uzávěru koronární arterie (PCI CTO) patří k nejsložitějším intervencím na věnčitých tepnách s vysokou spotřebou zdrojů a zvýšeným rizikem komplikací. Se současně dostupnými strategiemi a technickým vybavením se úspěšnost výkonu pohybuje u zkušených operatérů nad hranicí 90 %. Úspěšný výkon zlepšuje kvalitu života, redukuje potřebu operační revaskularizace, snížením množství ischemického myokardu a zlepšením systolické funkce levé komory zlepšuje též dlouhodobé přežívání nemocných a zvyšuje toleranci nově vzniklé ischemie. Použití radiálního přístupu u komplexních lézí může snižovat počet vaskulárních komplikací a zlepšuje komfort nemocného. Intravaskulární ultrazvuk (IVUS) umožňuje detailní zobrazení lumen věnčité tepny, dále optimalizaci výsledku komplexních PCI. V případě intervence CTO může být použit k detekci rozsahu postižení tepny, správnému odhadu velikosti stentu, k rozlišení pravého lumen od subintimálního průběhu vodiče a v neposlední řadě k bezpečné punkci proximální části uzávěru v anatomicky nepříznivé situaci. © 2019, ČKS.