Dyslipidémie

Dyslipidémie je termín používaný pro nerovnováhu koncentrací tuků (lipidů) v krvi, především cholesterolu a triglyceridů. Tato nerovnováha může být důležitým rizikovým faktorem pro vznik srdečně-cévních onemocnění, jako je infarkt myokardu (srdeční infarkt) nebo cévní mozková příhoda (mozková mrtvice). Většině těchto následků se dá předejít tím, že budeme udržovat hladiny krevních tuků v normálních hodnotách

Co je to dyslipidémie?

Dyslipidémie označuje poruchy koncentrací lipidů v krvi, konkrétně LDL cholesterolu (tzv. špatného cholesterolu), HDL cholesterolu (tzv. hodného cholesterolu) nebo triglyceridů. Nejčastější poruchou je zvýšení koncentrace LDL cholesterolu a triglyceridů a snížení koncentrace HDL cholesterolu.

Výskyt dyslipidémií

Dyslipidémie je v české populaci velmi rozšířená. Výskyt stoupá s věkem, vyšší hodnoty lipidů jsou často pozorovány u lidí s nadváhou, u kuřáků a u osob s nezdravým životním stylem. Není však výjimkou ani u lidí mladých a se štíhlou postavou, pokud mají genetickou predispozici.

Příčiny dyslipidémie

Dyslipidémie může být primární nebo sekundární:

Diagnostika

Diagnostika dyslipidémie se provádí pomocí krevního testu, kdy se měří koncentrace celkového cholesterolu, LDL cholesterolu, HDL cholesterolu, triglyceridů a případně i dalších lipidových částic. Krevní test by měl být prováděn nalačno. Výsledky jsou potom srovnány s doporučenými hodnotami, přičemž vyšší než normální hodnoty LDL a triglyceridů či nízké hodnoty HDL mohou signalizovat dyslipidémii. Protože hlavním „viníkem" vzniku aterosklerózy je LDL cholesterol, je na něj přednostně zaměřeno léčebné úsilí. Snahou je, aby bylo dosaženo tzv. cílových hodnot LDL cholesterolu. Tyto cílové hodnoty jsou pro každého pacienta trochu jiné, záleží na tom, jaké má další rizikové faktory a onemocnění, zda již prodělal srdeční infarkt, nebo je dosud bez zjevných dalších onemocnění.

hodnoty.jpg
Tabulka: Doporučené hodnoty cholesterolu v krvi

* Nízké riziko: běžná, „zdravá" populace. Vysoké riziko: osoby s vysokými hodnotami cholesterolu nebo krevního tlaku, pacienti s familiární hypercholesterolémií, pacienti s diabetem trvajícím déle než 10 let, osoby s poruchami funkce ledvin. Velmi vysoké riziko: osoby, které už prodělaly srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici, mají komplikace spojené s cukrovkou atd.

Léčba dyslipidémie

Léčba dyslipidémie může zahrnovat úpravu životního stylu a farmakologickou léčbu.

Úprava životního stylu:

Farmakologická léčba:

Výběr léčby a jejích kombinací vždy závisí na celkovém riziku pacienta, které posoudí lékař. U osob s vyšším rizikem srdečně-cévních onemocnění bývá doporučena intenzivnější léčba, zatímco u osob s mírným rizikem může být dostačující změna životního stylu.

Prevence dyslipidémie

Prevence dyslipidémie spočívá zejména v udržování zdravého životního stylu:

Závěr

Dyslipidémie je významným faktorem v rozvoji srdečně-cévních onemocnění, ale správnou diagnostikou a léčbou ji lze efektivně zvládnout. Klíčovou roli hrají úpravy životního stylu, především strava a pohyb, a v některých případech je nutné nasazení léků. Udržování zdravých hodnot cholesterolu a triglyceridů je důležité pro dlouhodobé zdraví, a proto stojí za to dyslipidémii věnovat pozornost a provádět preventivní opatření.