'); document.write(''); document.write(''); //--> $(document).ready(function () { $('.PrezenckaOnline #SearchResult').DataTable({ order: [[0, 'asc']], paging: false }); });
Myokarditida je onemocnění charakterizované zánětem srdečního svalu. Tato nemoc má široké spektrum klinických obrazů. Často se projevuje jen lehkými a netypickými příznaky, jako je únava, snížená tolerance zátěže nebo bolesti na hrudi při současném zánětu osrdečníku (perikarditida). Tyto lehčí formy jsou provázeny většinou diskrétními abnormalitami na EKG a srdečním ultrazvuku (echokardiografie). Dají se rozpoznat jen pomocí zvýšených koncentrací srdečních biomarkerů v krvi nebo na magnetické rezonanci srdce. Méně často myokarditida vede k srdečnímu selhání se sníženou výkonností levé komory srdeční nebo k závažným poruchám srdečního rytmu, jako jsou blokáda vedení vzruchu mezi srdečními síněmi a komorami nebo komorové tachykardie.
Z hlediska časového průběhu rozlišujeme myokarditidy fulminantní, které mají prudký průběh se zhoršováním klinického stavu a funkce srdečních komor v řádu hodin. Tyto stavy jsou naštěstí vzácné. V řádu dnů probíhají akutní formy myokarditidy, které mohou v některých případech přecházet do chronických forem a závažného onemocnění srdečního svalu charakteru dilatační kardiomyopatie.
Nejčastější příčinou myokarditidy jsou akutní virové nebo vzácněji bakteriální infekce. O výsledném klinickém obrazu rozhoduje aktivita infektu a také síla reakce imunitního systému daného jedince. K myokarditidě dochází též vlivem některých onemocnění imunitního systému, jako jsou některá revmatologická onemocnění nebo záněty cévního systému (vaskulitidy). Může být vzácně vyprovokována alergickou reakcí nebo léky posilujícími imunitní odpověď proti nádorovým onemocněním (imunoterapie). U řady myokarditid zůstává příčina neobjasněna (sarkoidóza srdce, obrovskobuněčná myokarditida).
Onemocnění vyžaduje vyšetření, jako jsou EKG, srdeční ultrazvuk (echokardiografie) a laboratorní testy zaměřené na stanovení srdečních biomarkerů a příčin myokarditidy. Často se provádí magnetická rezonance srdce, k vyloučení akutního infarktu myokardu také zobrazení věnčitých tepen pomocí katetrizace nebo výpočetní tomografie. Při podezření na přítomnost agresivního typu myokarditidy je nezbytné ověřit typ myokarditidy pomocí biopsie srdečního svalu. Biopsie se provádí přes žilní systém pomocí speciálního katétru s odběrem vzorků z pravé komory. Záchyt určitých typů myokarditidy umožní cílenou léčbu.
Jak bylo uvedeno výše, příznaky myokarditidy jsou velmi variabilní. Kolísají od únavy a snížené tolerance zátěže přes dušnost, bolesti na hrudi a pocity nepravidelného tepu, ztráty vědomí až k těžkým klinickým stavům.
Podezření na myokarditidu obvykle vysloví kardiolog v místě vašeho bydliště. Komplexní vyšetření a některé léčebné postupy jsou dostupné jen ve specializovaných centrech, kam vás váš lékař na vyšetření odešle.
Myokarditida může zhoršit kvalitu života, ale ve většině případů odezní bez větších následků a prognóza pacientů zůstává dobrá. U menší části nemocných může vést k chronickému poškození srdečního svalu s rozvojem srdečního selhání. Srdce se potom dostává do obrazu dilatační kardiomyopatie. Závažnou prognózu mají některé agresivní formy myokarditidy, jako jsou eozinofilní myokarditida, srdeční sarkoidóza nebo obrovskobuněčná myokarditida, které jsou naštěstí vzácné a můžeme je zastavit pomocí léků snižujících imunitní odpověď (imunosupresiva).
Diagnóza myokarditidy obvykle přináší změny v životním stylu. V období akutního zánětu je obvykle nutný pobyt v nemocnici a doporučuje se klidový režim. Také v následujících několika málo měsících po epizodě akutní myokarditidy je vhodné se vyhnout intenzivní fyzické námaze a zatěžovat se postupně podle doporučení lékaře. Důležité je absolvovat kontroly u kardiologa také v období následujícím po akutní fázi, které pomohou vyloučit rozvoj pozdních komplikací.
Cílem léčby myokarditidy je potlačení zánětu srdečního svalu a minimalizace poškození funkce srdečních komor. U lehkých případů většinou stačí klidový režim a sledování srdečního rytmu. Pokud to lze, je vhodné odstranit vyvolávající příčiny. Je to možné pomocí antivirotik nebo antibiotik u některých typů infekcí. Patří sem také odstranění alergenu nebo léků, které myokarditidu vyvolaly. U těžkých případů myokarditidy se řídí léčba výsledky biopsie srdečního svalu. V případě průkazu agresivních typů myokarditidy jsou podávány léky, které snižují imunitní odpověď (imunosupresiva). Při podávání těchto léků jsou nezbytné pravidelné kontroly u lékaře a respektování lékových interakcí při nasazování nových léků.
Pokud vede myokarditida k rozvoji srdečního selhání a dilatační kardiomyopatie, platí stejná léčebná doporučení jako u těchto diagnóz.
Myokarditidy v naprosté většině případů nemají genetickou povahu. Byly popsány ojedinělé případy některých geneticky podmíněných onemocnění srdečního svalu, kde se na progresi podílejí epizody zánětu. Na takovou situaci většinou upozorní výskyt myokarditidy nebo kardiomyopatie v rodinné anamnéze. Potom je vhodné doplnit genetické vyšetření.