Test na nakloněné rovině

Co je head-up tilt test?

Test na nakloněné rovině (také tzv. HUTT test – z anglického „head-up tilt table test) se používá při vyšetřování, diagnostice příčin synkopálních, kolapsových stavů. V praxi je používán od roku 1986. Tento test simuluje situaci, při níž dochází u nemocného ke krátkodobé ztrátě vědomí. Jednou z nejčastějších příčin těchto stavů je tzv. vazovagální – reflexní synkopa (VVS), která je provázena snížením krevního tlaku, zpomalením srdeční frekvence či jejich kombinací. Pro tento typ synkopy je typické, že k ní dochází nejčastěji vstoje, ale i za chůze či vsedě. Pokud je test pozitivní, lze doporučit opatření, která umožňují příznivě ovlivnit projevy tohoto stavu. Test na nakloněné rovině má proto zásadní význam v diagnostice a léčbě krátkodobých poruch vědomí.

Jak se vyšetření provádí?

Schéma testu na nakloněné rovině. Pacient je uložen a zajištěn na speciálním vertikalizačním (sklopném) lehátku. Po „klidové" fázi ve vodorovné (horizontální poloze), která trvá 5–10 minut, je lehátko s pacientem sklopeno do úhlu 60° na dobu 20–40 minut (obr. 1). Tato fáze se nazývá „pasivní". Během celého vyšetření je pacient nepřetržitě (kontinuálně) monitorován – je sledován jeho krevní tlak, tepová frekvence i EKG záznam. Test je ukončen při výrazném poklesu systolického („horního") krevního tlaku nebo při zpomalení srdeční frekvence pod 40/min. Důvodem ukončení testu je i ztráta vědomí, pro kterou je pacient vyšetřován. V případě, že nejsou splněna tato kritéria, test končí po stanovené době.

titl-test.jpg
Obr. 1

V určitých případech se provádí navíc i „aktivní" fáze testu, což znamená, že pacientovi je po ukončení pasivní fáze ještě podán lék (nejčastěji je podána tableta nitroglycerinu pod jazyk). Tato fáze může trvat ještě dalších 20 minut.

Po ukončení testu je ještě pacient alespoň 10 minut sledován v klidové vodorovné poloze.

Výsledek testu tedy může být

Výsledky testu hodnotí specializovaný lékař a doporučuje další postup ve spolupráci s pacientem a jeho ošetřujícím lékařem.

Jak se na vyšetření připravit?

Vyšetření se provádí nalačno (minimálně 2 hodiny před vyšetření se nesmí jíst a pít). Před vyšetřením jsou pacienti informování, zda mohou užít své ranní léky (vyšetření se standardně provádí bez ranní medikace, ale jsou případy, kdy se léčba ponechává). Pacientům s cukrovkou je doporučováno, aby lehce posnídali a užili, případně aplikovali své obvyklé antidiabetické léky. Velmi důležitá je psychická pohoda a adekvátní noční odpočinek před vyšetřením.

Po vyšetření většinou nejsou nutná žádná speciální opatření, provádí se ambulantní formou a pacient může pokračovat ve svých běžných aktivitách.

Jaká jsou možná rizika vyšetření a komplikace?

Pozitivní test bývá provázen pocitem slabosti, závratěmi, pocitem na zvracení, případně ztrátou vědomí. Jedná se tedy o příznaky, které doprovázejí problémy, kvůli kterým se vyšetření provádí.

Zkušený personál, který provádí vyšetření, dokáže bezpečně vyhodnotit danou situaci a sklopením vyšetřovaného do vodorovné polohy se zvednutím dolních končetin umožní velmi rychlou úpravu stavu. V neposlední řadě je každé pracoviště vybaveno všemi potřebnými pomůckami k zahájení případné kardiopulmonální resuscitace.