Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

ISOSORBID-DINITRÁT V PROVOKACI OBSTRUKCE VE VÝTOKOVÉM TRAKTU LEVÉ KOMORY U HYPERTROFICKÉ KARDIOMYOPATIE

D. Zemánek, P. Tomašov, S. Homolová, J. Veselka (Praha)
Topic: Echocardiography
Type: Presentation - doctors, 18th CSC Annual Congress

Úvod: Hypertrofická kardiomyopatie je geneticky podmíněné onemocnění, které je podle posledních poznatků spojeno s významnou obstrukcí ve výtokovém traktu mnohem častěji, než se dříve soudilo. Klidové echokardiografické vyšetření pro detekci obstrukce u HCM je málo senzitivní, a tak byla do klinické praxe zavedena celá řada tzv. provokačních manévrů.
Soubor a metodika: Prospektivně jsme vyšetřili pacienty s HCM, kteří byli konsekutivně vyšetřeni v našem kardiocentru. Tito pacienti měli provedené echokardiografické vyšetření se zaměřením na detekci obstrukce ve výtokovém traktu levé komory (LVOT). Bylo provedeno měření v klidu, po sublinguální aplikaci 2,5mg isosorbid dinitrátu (ISDN) a po provedení zátěžové echokardiografie. Celkem bylo vyšetřeno 77 pacientů, obstrukce v LVOT byla hodnocena jako významná při gradientu ≥ 30 mmHg.
Výsledky: Klidová obstrukce byla přítomna u 15 pacientů, po ISDN u 42 pacientů a po zátěžové echokardiografii u 55 pacientů, tj 71 % pacientů z celého souboru. Výsledky jsou shrnuty v tabulce. Při hodnocení testu s ISDN byla 2 minuty po aplikaci přítomna obstrukce u 29 pacientů, zatímco po 5 – 10 minut až u 49 nemocných. Tento rozdíl v prevalenci obstrukce byl statisticky významný (p < 0,05) a podobně významně se lišil i gradient v LVOT (p < 0,001).

 

    Klid  2 min ISDN  5 - 10 min ISDN  Zátěž

Gradient

(mmHg) 

 18,6±15,6  28,8±25,0  44,5±39,6  62,2±39,6

 Obstrukce

(%)

 19,5  37,7  54,5  71,4

Závěr: ISDN test je užitečným k detekci obstrukce u HCM. K jeho správnému zhodnocení je nutné měření odložit o 5 až 10 minut po aplikaci. U pacientů, u kterých bude test negativní, má být provedena zátěžová echokardiografie. Prevalence obstrukce v celé naší skupině je podobná jako v recentně publikovaných souborech pro terciární kardiologická pracoviště (71 %).