DIAGNOSTICKÝ A TERAPEUTICKÝ PŘÍNOS JÍCNOVÉ ECHOKARDIOGRAFIE U NEMOCNÝCH S „DROBNOU“ MOZKOVOU CÉVNÍ PŘÍHODOU
Cíl: Posouzení přínosu TEE k určení etiologie a léčebného postupu u drobných mozkových cévních příhod
Soubor a metodika: V průběhu roku 2008 bylo jsme provedli TEE u celkem 242 nemocných ve věku 19 – 87 let, s negativní kardiální anamnézou, vyjma hypertenzní nemoci (60% nemocných), přijatých na neurologické oddělení pro akutně vzniklou „drobnou mozkovou cévní příhodu“- mozečkovou závrať, TIA nebo frustní hemiparézu. Všichni pacienti měli provedeno CT mozku, ultrazvukové vyšetření karotid a vertebrálních tepen a přes polovina z nich i NMR.
Všem pacientům bylo provedeno TEE včetně vyšetření „bublinkovým kontrastem“ po Valsalvově testu.
Výsledky: Patologický nález při echokadiografickém vyšetření s možným vztahem k mozkové příhodě, ovlivňující další léčebný postup, jsme prokázali celkem u 75 (31%) nemocných ( ASD typu secundum: 4, FOA: 31, aneurysma síňového septa: 12, Chiarriho síťka:10, Eustachova řasa: 4, trombus v oušku levé síně: 15, MVP 7). Patologické nálezy se vyskytovaly ve všech věkových skupinách.
Závěr: TEE jednoznačně patří do základního vyšetřovacího schématu u pacientů s drobnou CMP. Průkaz zkratové vady nebo trombu v oušku levé síně výrazně změní další léčebný postup u těchto nemocných.