DÁLKOVĚ ŘÍZENÉ NAVIGAČNÍ SYSTÉMY PRO KATETRIZAČNÍ ABLACI FIBRILACE SÍNÍ
Úvod: Dálkově řízené navigační systémy pro katetrizační ablaci fibrilace síní jsou potenciálním přínosem z hlediska zvýšené efektivity výkonu či snížení radiační a fyzické zátěže. Prezentujeme naše první zkušenosti s robotickým systémem Sensei-Hansen® z pohledu sesterského personálu.
Metoda a soubor: celkem 25 pacientů podstoupilo katetrizační ablaci fibrilace síní. Po provedení transseptální punkce, následuje elektroanatomické mapování systémem NavX s CT integrací k následné navigaci robotického katetru Artisan ®. Sestra asistuje při transseptální punkci, zapojení sytému, při kontrole zavzdušnění (systém dvou dálkově-mechanicky ovládaných zavaděčů se zdvojeným proplachem). Dále je podstatné sledovat hemodynamickou stabilitu, polohu robotického ramena vůči pacientovi, bezchybnost kontaktního systému Intelisense ®, teplotu v jícnu v průběhu aplikací radiofrekvenční energie, hladinu ACT i compliance pacienta. K prevenci možných komplikací veškeré změny hlásí operátorovi. Po antagonizaci heparinizace při ukončení výkonu sestra vyjímá zavaděče a kontroluje stav pacienta do předání na oddělení.
Výsledky: Všichni pacienti absolvovali úspěšně katetrizační ablaci fibrilace síní systémem Sensei-Hansen ®. V průběhu procedury jsme nezaznamenali závažnější komplikaci včetně hemodynamické stability pacienta. Compliance pacienta během výkonu byla srovnatelná s konvenční izolací plicních žil prováděné na našem pracovišti.
Závěr: Robotický systém Sensei-Hansen ® se jeví přínosný ke katetrizační ablaci fibrilace síní z pohledu naší iniciální zkušenosti, přičemž jsme zaznamenali uspokojivou efektivitu i bezpečnost výkonu včetně redukce skiaskopického času.