ALKOHOLOVÁ SEPTÁLNÍ ABLACE V LÉČBĚ NEMOCNÝCH S HYPERTROFICKOU OBSTRUKČNÍ KARDIOMYOPATIÍ
Úvod: Alkoholová septální ablace (ASA) je v současné době jedním z možných léčebných postupů u pacientů, kteří v důsledku obstrukční formy hypertrofické kardiomyopatie – zbytnění srdeční svaloviny trpí dušností, bolestmi na hrudi, a jsou zároveň ve vysokém riziku ohrožení náhlou srdeční smrtí. Naše kardiocentrum se dlouhodobě věnuje takto postiženým pacientům. Důležitou součástí je správná diferenciální diagnostika a indikace k léčebnému výkonu.
Metodika: V našem sdělení se věnujeme popisu výkonu ASA, kdy je dosaženo nekrózy v oblasti basálního interventrikulárního septa pomocí injekce sterilního (96% etanolu) alkoholu do septální větve sestupného raménka levé věnčité.Prezentujeme zkušenosti našeho oddělení s tímto postupem a především péči o pacienta. Ta zahrnuje nejen kvalitní ošetřovatelskou přípravu před výkonem, sledování během výkonu, ale i následnou péči na antiarytmické jednotce, kde je pacient po výkonu hospitalizován. Popisujeme všechny výhody, nevýhody, které mohou septální ablaci provázet a v neposlední řadě se věnujeme i komplikacím, které mohou být specifické – poruchy převodního systému a obecné – ty, které jsou spojeny s katetrizačními výkony.
Výsledky a závěry: Cílem ASA je dosáhnout zlepšení symptomů nemocných s obstrukční formou hypertrofické kardiomyopatie. Kvalitní ošetřovatelská péče je nedílnou součástí jak během tohoto relativně rizikového výkonu tak i během následné hospitalizace.