HODNOTY SPECIFICKÝCH MARKERŮ ISCHÉMIE MYOKARDU PŘI POUŽITÍ BUĎ CHLADOVÉ KRYSTALOIDNÍ NEBO KREVNÍ KARDIOPLEGIE PŘI OPERACÍCH VROZENÝCH SRDEČNÍCH VAD
Úvod: Cílem studie bylo objektivizovat ischemické změny myokardu při použití krystaloidní nebo krevní kardioplegie (KP) při operacích cyanotických a necyanotických VSV.
Metoda: Při standardních podmínkách anestézie a mimotělního oběhu (MO) jsme zjišťovali hladiny specifických markerů ischémie Troponinu I, CKMB mass a laktátu u pacientů rozdělených podle druhu KP na sk. I – krystaloidní a sk.II – krevní. Skupina I zahrnuje podskupinu IA - 29 dětí operovaných pro Fallotovu tetralogi (TOF) a IB - 28 dětí operovaných pro defekt komorového septa (VSD). Skupina II zahrnuje podskupinu IIA - 8 dětí operovaných pro TOF a podskupinu IIB - 5 dětí s VSD. Teplota krystaloidní i krevní kardioplegie byla 5 st. C. U všech pacientů byl odebírán kontrolní vzorek krve před operací a 5 dalších vzorků ve standardních obdobích během operace a v pooperačním období.
Výsledky: U obou skupin pacientů I a II byly zjištěny významně zvýšené hodnoty Troponinu I a CKMB-mass v séru a laktátu v krvi, oproti kontrolnímu vzorku, již 5 min.po reperfúzi myokardu okysličenou krví. Vrchol vzestupu všech sledovaných ischemických markerů byl pozorován v průměru po 90 min.Hodnoty markerů ve všech skupinách postupně klesaly 1. a 2. pooperační den. Mezi skupinami I a II nebyl zjištěn rozdíl v délce MO a aortální svorky (XC), ale byl zjištěn významný rozdíl v maximálních hodnotách Troponinu I (p = 0,038). U CKMB mass byl rozdíl hraniční ( p = 0,050), v hodnotách laktátu byl nevýznamný. U pac. s TOF byl v obou skupinách I + II vzestup hodnot Troponinu I významně vyšší oproti pac. s VSD. Trvání MO bylo však u pac, s TOF též významně delší. Prokázali jsme u celého souboru i v jednotlivých skupinách pacientů významnou závislost hodnot Troponinu I a CKMB-mass na trvání MO a XC.
Práce podpořena VZFNM 00064203