Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

EPIKARDIÁLNÍ MAPOVÁNÍ A ABLACE KOMOROVÝCH TACHYKARDIÍ

P. Neužil (Praha)
Topic: Heart rhythm disorders
Type: Presentation - doctors, 18th CSC Annual Congress

ÚVOD: Substrát komorových tachykardií (KT) u nemocných po prodělaném IM, fokální formy ale zvláště u nemocných s DKMP zasahuje epikardiální část srdeční stěny.
CÍL:  V naší práci hodnotíme účinnost komplexního přístupu provádění katetrizační ablace KT s podporou epikardiálního mapování
SOUBOR NEMOCNÝCH  A METODA: Od roku 2002 do konce roku 2009 jsme provedli epikardiální mapování pro komorové tachykardie u celkem 71 nemocných, průměrného věku 58 let. Hodnocený soubor nemocných obasahoval 38 nemocných po prodělaném IM, 22 nemocných s dg. dilatované kardiomyopatie nebo kardiomyopatie pravé komory a 11 mělo epikardiálně uložené fokální ložisko odpovídající výtokovému traktu komor.
U všech nemocných bylo použito k mapování CARTO systému v kombinaci s endokardiálním přístupem. U většiny nemocných jsme provedli před vlastním zákrokem vyšetření magnetickou rezonancí.
VÝSLEDKY: Epikardiální mapování jsme dokončili u všech nemocných. S podporou epikardiálního  přístupu se podařilo ozřejmit arytmogenní substrát u všech 71 nemocných. Docílit eliminace indukovatelnosti mapované KT se podařilo u 35 nemocných s ischemickým substrátem. V případě dilatované kardiomyopatie se podařilo eliminovat mapovanou KT u 15 nemocných a v případě fokální KT  u 4 nemocných, přičemž ve dvou případech se podařilo postihnout fokus z distální oblasti koronárního sinu.
Detekovali jsme rekurenci KT u pouhých 6 nemocných  po prodělaném IM, ani v jednom případě u dilatované nebo arytmogenní kardiomyopatie a v jediném případě fokální KT, provedli ještě další opakovanou proceduru s následnou kompletní eliminací.
Limitací sledování efektivity je použití antiarytmické medikace, malý rozsah souboru a jeho heterogenita.
ZÁVĚR:Po provedené epikardiální ablaci vyplývá, že významně přispívá ke zvýšení efektivity použití katetrizační ablace u všech tří základních skupin sledovaných nemocných.