KARDIOSTACIONÁŘ PRO SRDEČNÍ KATETRIZACE A INTERVENCE RADIÁLNÍM PŘÍSTUPEM
V roce 2009 bylo ve FN Plzeň katetrizováno radiálním přístupem 90% pacientů. Tento přístup umožňuje provádět část výkonů za jednodenního pobytu v nemocnici. Proto byl vybudován v blízkosti sálů intervenční kardiologie samostatný Kardiostacionář, jehož provoz byl zahájen koncem června 2009. Je vybaven mj. polohovacími křesly, sedací soupravou, televizorem a internetem pro pacienty.Ve spolupráci s odesílajícími lékaři jsou do něho přijímáni k plánované katetrizaci a intervenci pacienti, u kterých se předpokládá jednodenní pobyt v nemocnici. Podmínkou je kromě jiného i zajištěný odvoz pacienta po výkonu a přítomnost druhé osoby s pacientem doma přes noc.
Od června do prosince roku 2009 bylo přijato do Kardiostacionáře 298 plánovaných nemocných (197 mužů) průměrného věku 64±8 let (v rozmezí 32 až 94 let). U 25% byla provedena perkutánní koronární intervence, 18% pacientů bylo indikováno ke kardiochirurgickému výkonu, u 46% byl doporučen konzervativní postup, 9% bylo doporučeno dovyšetření a 2% pacientů byly naplánována PCI. V den výkonu bylo z kardiostacionáře propuštěno 80% nemocných. Zbylých 20% pacientů bylo přeloženo na jiná oddělení z důvodu dovyšetření před CABG nebo observace po komplikovanějších intervencích. Závažné komplikace v místě punkce radiální tepny se nevyskytly během pobytu v nemocnici ani po propuštění pacientů domů. Jako prevence asymptomatického uzávěru tepny se osvědčilo zajištění tzv. perfuzní hemostázy, doba komprese po výkonu klesla na 2-3 hodiny.
Závěr: Kardiostacionář pro srdeční katetrizace a intervence prováděné radiálním přístupem umožňuje provádět tyto výkony bezpečně za jednodenního pobytu v nemocnici mimo lůžkové oddělení u významné části plánovaně katetrizovaných pacientů. Pro pacienta přináší maximální pohodlí a péči o radiální tepnu po výkonu. Je přínosem i pro standardní oddělení, kde došlo ke snížení tlaku na lůžka.