Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

FIBRILACE SÍNÍ NA INTERNÍM ODDĚLENÍ OKRESNÍ NEMOCNICE ZA ROK 2023: ZHODNOCENÍ TERAPEUTICKÉHO PŘÍSTUPU

I. Ožanová , K. Zeman, T. Gistinger, I. Pavlas, P. Baľa, L. Pohludková, R. Kološová (Frýdek-Místek)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - lékařský, XXXIII. Sjezd ČKS

Úvod:
Fibrilace síní patří mezi jedno z nejčastějších kardiologických onemocnění, se kterými se může lékař setkat na interním oddělení. Vzhledem k nárůstu prevalence s věkem je velmi důležité brát v potaz přítomnost komorbidit, protože ty mohou výrazně ovlivnit výběr terapeutických možností a celkový přístup k léčbě.
Cíl:
Ve sdělení představíme retrospektivní analýzu 860 pacientů s fibrilací síní hospitalizovaných na interním oddělení či ošetřených na příjmové ambulanci okresní nemocnice ve Frýdku-Místku za rok 2023. Zobrazíme statistické údaje, kdy se zaměříme především na rozdíly ve volbě terapie v závislosti na jednotlivých faktorech ovlivňující vývoj, včetně věku pacientů, přítomnosti symptomů, trvání arytmie a echokardiografických nálezů. Zhodnotíme četnost provádění jícnové echokardiografie v rámci managementu léčby fibrilace síní a procento výskytu trombů, i v souvislosti s echokardiografickými parametry a komorbiditami pacientů. Dále se zaměříme na úspěšnost elektrické kardioverze, indikované ablační léčbě a poskytneme přehled o efektivitě jednotlivých terapeutických přístupů. V neposlední řadě probereme vzniklé komplikace spojené s léčbou a nežádoucí účinky antiarytmik. Vzhledem k spektru pacientů interního oddělení posoudíme také aspekty vedoucí k rozhodnutí pro permanentní fibrilaci síní a zhodnocení přínosů a rizik antikoagulační terapie.
Závěr:
Interní oddělení slouží jako významný uzel péče o pacienty s fibrilací síní, kde dochází k akutní stabilizaci i plánování dlouhodobého terapeutického přístupu. Retrospektivní analýza fibrilace síní na interním oddělení je cenným nástrojem ke zhodnocení terapeutických postupů a mohou mít přínos pro zlepšení celkového managementu léčby.