JAK PROBÍHÁ TĚHOTENSTVÍ U ŽEN S VROZENOU SRDEČNÍ VADOU?
Cíl: Pokrok v medicíně v posledních desetiletích vede mj. k tomu, že se reprodukčního věku dožívá stále více žen s vrozenou srdeční vadou (VSV ) (90%). VSV se tak v rozvinutých zemích stávají nejčastějším srdečním onemocněním (SO) provázejícím těhotenství (T) (75% všech SO). SO současně představují nejčastější neporodnickou příčinu mateřské mortality (15%). Cílem práce je zhodnotit T u žen s VSV, které prošly naším pracovištěm.
Soubor a metodika: retrospektivně jsme zhodnotili 273 donošených T u 155 žen. Sledovali jsme výskyt kardiovaskulárních komplikací i přenos VSV na dítě.
Výsledky: Závažné komplikace byly u 7 T (2.6%), vč. 1 úmrtí (0.4%): úmrtí při ruptuře břišní aorty u koarktace a Turnerova syndromu, akutní aortální syndrom u Marfanova syndromu, symptomatické srdeční selhání u významné trikuspidální stenózy na bioprotéze (komplikace defektu komorového septa) a u středně těžké bikuspidální aortální stenózy s vývojem dilatace a dysfunkce levé komory (LK), velké poporodní krvácení při protéze s antikoagulací, infekční endokarditida u neoperovaného nekompletního AV septálního defektu, zvětšení a zhoršení systolické funkce LK u mitrálního prolapsu s významnou insuficiencí.
Po rozdělení T dle prekoncepčního kardiovaskulárního rizika byly závažné komplikace u 75% (3/4) vysoce rizikových T, u 5% (4/81) potenciálně rizikových T a žádné (0/188) u T s nízkým rizikem. Přenos VSV na dítě byl v 4.3%. To je asi 7x častěji, než se rodí děti s VSV v neselektované populaci.
Závěr: Převážná většina těhotenství a porodů u pacientek s VSV v dospělosti probíhá s malým rizikem kardiovaskulárních komplikací i přenosu. Existuje však malá přesně definovaná podskupina VSV s rizikem velmi vysokým, která zasluhuje specializovanou péči. K 5 ze 7 prezentovaných komplikací vč. úmrtí by pravděpodobně nedošlo, pokud by bylo ženy možno vyšetřit prekoncepčně!