INVAZIVNÍ LÉČBA VÝZNAMNÉ STENOZY PLICNÍ ŽÍLY PO KATETROVÉ ABLACI FIBRILACE SÍNÍ- ANGIOPLASTIKA S IMPLANTACÍ STENTU
Cíl: Významná stenoza plicní žíly (PŽ) po katetrové ablaci fibrilace síní (FS) je specifickou, v současné době naštěstí málo frekventní, komplikací tohoto výkonu. V případě významných klinických potíží se provádí angioplastika stenozy. U asymptomatických pacientů je indikace k intervenci otazná.
Cílem kazuistiky je prezentace našich zkušeností s tímto typem komplikace a její řešení.
Kazuistika: U 56 letého pacienta byly v minulosti provedeny ablační výkony v levé síni z indikace symptomatické paroxysmální FS. Jednalo se o výkony s použitím elektroanatomického mapování, a to jak izolace PŽ pomocí obkružujících lézí (rok 2007), tak následně komplexní výkon v levé síni a koronárním sinu (rok 2012). V dalším období byl nemocný bez významných arytmií, ale nově se objevila postupně progredující dušnost, v závěru limitující, ve funkční třídě NYHA III. Na základě CT a TEE byla stanovena diagnoza těžké, preokluzivní stenozy společného ústí levostranných PŽ. Výkon- angioplastika, byl proveden v celkové anestezii. Po transseptální punkci byla s pomocí TEE a angiografie verifikována krátká (do 4 mm) významná stenoza (lumen 2 mm) výše popsané oblasti. Po opakované dilataci stenozy balonem byl efekt této intervence nedostatečný, proto byl následně do místa dilatace implantován stent s následným symetrickým rozšířeným lumen na diametr 7 mm, s optimálním uložením stentu a s vymizením gradientu. Výkon proběhl bez komplikací.
Výsledky: 1 měsíc po angioplastice byl zaznamenán velmi dobrý klinický efekt výkonu s jasnou regresí dušnosti nemocného. ECHO verifikace efektu výkonu bude prováděna na pravidelných kontrolách.
Závěr: Angioplastika významné stenozy PŽ po předchozí ablaci FS byla provedena technicky úspěšně, bez komplikací a s jasným krátkodobým klinickým efektem po výkonu. Dlouhodobý efekt, a to jak klinický, tak echokardiografický, bude stanoven na dalších kontrolách.