PLNĚ VSTŘEBATELNÝ STENT V TERAPII STEMI – PRAGUE 19 OCT SUBSTUDY
Cíl:
Sledovat bezpečnost použití plně vstřebatelných stentů během přímé PCI pomocí optické koherenční tomografie (OCT).
Soubor a Metodika:
V prosinci 2012 byla zahájena prospektivní studie PRAGUE 19, která sleduje účinnost a bezpečnost nových, plně vstřebatelných stentů ABSORB® v terapii pacientů s infarktem myokardu s elevacemi ST úseku (STEMI). Do 9.1.2014 bylo zařazeno 62 pacientů a OCT bylo ihned po implantaci stentu ABSORB provedeno u 25 pacientů. Během dalšího sledování bylo OCT provedeno u 6 pacientů, u kterých byla provedena PCI jiné, neinfarktové tepny. Hodnocení bylo provedeno v řezech po 1 mm a byla sledována apozice stentu ke stěně cévy, přítomnost trombů a disekcí na hraně a velikost referenčních segment infarktové tepny. U OCT dat provedených s odstupem bylo navíc sledováno pokrytí stentů endotelem.
Výsledky:
Ihned po implantaci bylo u 25 pacientů zhodnoceno 511 řezů a 5231 strutů stentu. Přítomnost trombu byla prokázána u 95% pacientů v celkem 19% řezů. Malapozice byla přítomna u 47% pacientů, ale jen u 1.1% strutů a významná malapozice (definována jako malapozice vice než 5% strutů u jednoho pacienta) nebyla přítomna. Disekce na hraně byla přítomna u 38% pacientů, průměrná velikost disekce vyjádřena postiženou částí obvodu tepny byla 15% a všechny disekce byly ponechány bez další terapie a bez klinických příhod.
OCT provedená s odstupem hodnotila u 6 pacientů 150 řezů a 1620 strutů. Počet endotelem pokrytých strutů stentu významně stoupá s časem od implantace. Definitivní analýza bude prezentována na Výročním sjezdu.
Závěr:
Optická kohereční tomografie u pacientů po implataci plně vstřebatelných stentů pro akutní infakt myokardu s elevacemi ST prokázala dobrou pozici stentů ke stěně tepny a časnou endotelizaci stentu v poinfarktovém období.