Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

LÉČÍME INFARKT MYOKARDU STEJNĚ V ČESKÉ REPUBLICE A V BULHARSKU?

O. Hlinomaz, L. Groch, P. Widimský, J. Horák, Z. Coufal, J. Sitar, M. Rezek, N. Penkov , T. Vekov (Brno, Praha, Liberec, Zlín, Varna, Bulgaria, Sofie, Bulgaria)
Topic: Acute coronary syndromes
Type: Poster - doctors, 22th CSC Annual Congress

Česká republika patří mezi země s jednou z nejlepších péčí o nemocné s akutním infarktem myokardu v Evropě. V Bulharsku je naopak jedna z nejvyšších úmrtností na kardiovaskulární onemocnění. Toto bylo jedním z důvodů, proč v roce 2007 významná část českých intervenčních kardiologů začala do Bulharska jezdit a podílela se na otevření celkem 5 kardiovaskulárních center. V důsledku příznivé politické situace došlo v následujících letech v Bulharsku k velkému rozvoji intervenční kardiologie a vzniku nejméně 40 nových katetrizačních center, což odpovídá existenci 1 centra na 170000 obyvatel. Bulharsko předstihlo Českou republiku v počtu PCI i primárních PCI na jeden milion obyvatel.

Cílem analýzy bylo srovnat péči o nemocné se STEMI v kardiocentru v Brně a ve Varně v roce 2013.

Zjistili jsme vyšší prevalencí kouření, horší léčbu hypertenze, diabetu a hyperlipidemie v Bulharsku. Přednemocniční péče v Bulharsku za českou významně zaostává. Časové intervaly při STEMI ve Varně ve srovnání s Brnem byly delší. Čas vznik potíží – 1. dilatace činil ve Varně 6:35h oproti Brnu 3:42h (medián), čas diagnostické EKG – 1. dilatace byl 1:10h vs 1:30h (ve Varně první EKG většinou točeno až v kardiocentru) a čas příjezd do kardiocentra – 1. dilatace 0:35h vs 0:32h. Kvalita provedené primární PCI je v obou centrech podobná. Pacienti opouštěli nemocnici se stejnou medikací s výjimkou prasugrelu a ticagreloru, které se ve Varně podávají zcela výjimečně. Problémem je compliance k léčbě po akutním infarktu myokardu, která je v Bulharsku nižší.

Přes velký rozvoj intervenční kardiologie v posledních letech je v Bulharsku stále méně kvalitní péče o nemocné se STEMI oproti České republice. Horší je především přednemocniční a postnemocniční léčba.