STUDIE IN VINO VERITAS: EFEKT KONZUMACE BÍLÉHO A ČERVENÉHO VÍNA NA BIOMARKERY ATEROSKLERÓZY.
Cíl: Cílem studie bylo prokázat dlouhodobý vliv kontrolované konzumace vína na markery aterosklerózy u nemocných s nízkým a středním rizikem aterosklerózy a jejích komplikací.
Soubor a metodika: Studie IVV je prospektivní multicentrická randomizovaná studie srovnávající vliv červeného a bílého vína ( Chardonnay-Pinot x Pinot Noir, 1 ročník, 1 terroir) na lipidové spektrum a markery oxidativního stressu u definované skupiny nemocných. Ve studi bylo randomizováno celkem 123 pacientů. Primárním endpointem byla hladina HDL, sekundárními endpointy byly hladiny LDL, TG, CRP, Lp-PLA2 a kopeptinu.
Výsledky: U HDL došlo k přechodnému poklesu v 6 měsíci sledování, ve 12. měsíci nebyl zaznamenán žádný rozdíl pro výchozím hodnotám u konzumentů obou typů vín. LDL klesá jak v 6. tak ve 12 měsíci u červeného i bílého vína. Pokles TG byl zaznamenán pouze u červeného vína ve 12. měsíci. Naopak k poklesu CRP dochází pouze u bílého vína ve 12 měsíci. Hladina Lp-PLA2 byla snížena celkově, dominatně u konzumentů červeného vína ve 12. měsících, hladina kopeptinu nebyla ovlivněna (obr.1).
Závěr: Kontrolovaná konzumace bílého i červeného moravského vína vedla k přechodnému poklesu HDL v 6. měsíci sledování, poklesu hladiny LDL a CRP ve 12. měsíci. Hladina Lp-PLA2 byla signifikantně snížena pouze konzumací červeného vína.
Registrace studie ISRCTN: 54359610.