Cardio 365 - introductory page
not logged  
Change language:    

PRVNÍ ZKUŠENOSTI S TRANSKATÉTROVOU IMPLANTACÍ AORTÁLNÍ CHLOPNĚ

P. Němec, P. Kala, J. Ondrášek, P. Malík, M. Třetina, P. Pokorný, M. Poloczek, J. Pařenica, O. Hlinomaz (Brno)
Topic: Valvular disorders
Type: Poster - doctors, 18th CSC Annual Congress

Cíl: zhodnocení prvních výsledků s transkatétrovou implantací aortální chlopně (TAVI) v Brně.
Soubor nemocných a metodika: Od 30.6. do 31.12 2009 bylo v Brně miniinvazivně implantováno 11 biologických chlopní typu Edwards Sapien 11 pacientům s významnou aortální stenózou. Jednalo se o 9 žen a 2 muže, průměrného věku 82,2±2,9 roku. Jejich  euroskóre činilo 25±7,1. Transapikálním přístupem bylo implantováno 7 chlopní, transfemorálním 4 chlopně.
Výsledky: Délka výkonu byla 174±86 minut. Pacienti byli extubováni 8,8±4,3h po operaci a celkové doba hospitalizace byla 25±16 dnů. V pooperačním období vznikla u 4 nemocných akutní renální insuficience s nutností dialýzy, ventilační insuficience s nutností prolongované ventilace u 2 nemocných, reverzibilní ischemická CMP u 2 nemocných a u 4 nemocných porucha hojení rány. Jeden nemocný zemřel 58 dnů po výkonu na multiorgánové selhání, jedna nemocná musela být reoperována pro významnou transvalvární regurgitaci v důsledku suboptimální pozice chlopně a u 1 nemocného musela být pánevní tepna z důvodu poranění  nahrazena cévní protézou. Vrcholový gradient poklesl z 82±16 mmHg na 21±5 při propuštění, 6 pacientů mělo stopovou paravalvární regurgitaci a ejekční frakce LK se nezměnila. U všech nemocných došlo ke zlepšení funkčního stavu.
Závěr. TAVI představuje pro vysoce rizikové pacienty s významnou aortální vadou vhodnou a v případě kontraindikace klasické kardiochirurgické operace, i jedinou léčebnou metodu, která umožní prodloužení a zkvalitnění jejich života. Vysoké rizikovosti pacientů odpovídá i vyšší četnost časných komplikací.