Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

PREKLINICKÉ TESTOVÁNÍ AKUTNÍHO EFEKTU ABLACE PULZNÍM POLEM KATETREM EASYPULZ(TM)

P. Hála, Š. Havránek, M. Mlček, Š. Královec, M. Hrachovina, V. Cigáň Tibenská, M. Hanuliak, J. Ferkl, L. Fiřt, T. Sahulka, M. Bláhová, W. Kamara, P. Neužil (Praha)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXXIII. Sjezd ČKS

Ablace energií pulzního pole (PF) krátkého vysokonapěťového pulzu vytváří póry v buněčných membránách a pomocí této ireverzibilní elektroporace umožňuje efektivní a bezpečné ablace síňových arytmií. Ablační systém byl testován k ověření účinnosti a bezpečnosti při aplikaci třech různých schémat dodané energie.

Studovaný ablační systém (EasyPulz(TM), BTL) sestává z košíkovitého katetru pokrytého 32 elektrodami a PF energii dodává vlastní 2 kV generátor. Na porciním biomodelu byly s podporou skiaskopické, ultrazvukové a elektroanatomické navigace provedeny 3 typy experimentů lišící se množstvím dodaných aplikací: I) 2 aplikace v různých pozicích katetru v každé lokalizaci (n=9), II) 1 aplikace v jedné pozici katetru (n=28), III) až 104 aplikací (n=4). Ablace byly prováděny v horní a dolní duté žíle, po transseptální punkci pak v dolních a pravostranných plicních žilách. Souhrnný počet ablovaných žil u všech experimentů byl 127. Po uplynutí čekací doby 5 hodin po ablaci byly obě síně remapovány systémem Carto (BiosenseWebster) a po nekropsii histologicky ověřena transmuralita lézí.

In-vivo byla elektroanatomickým mapováním a trvajícími exit bloky prokázána 100 % učinnost ablačních lézí ve všech lokalizacích a ve všech experimentálních skupinách. Nebyly pozorovány nežádoucí účinky energie PF včetně poškození bráničního nervu, termického poškození okolních struktur nebo stenózy ablovaných ústí. Laboratorně nebyly prokazatelné známky hemolýzy.

PF léze provedené testovaným systémem ve zvířecím experimentu docílily akutně účinné ablace ablovaného myokardu a nevedly k nežádoucím účinkům. Efektu elektrické izolace žil bylo dosaženo i ablací v pouze jedné pozici katetru. Představené výsledky a pozorování tvoří základ pro chronické preklinické experimenty a následně klinické použití tohoto nového ablačního systému.