Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

POTENCIÁLNÍ ROLE ULTRA-VYSOKOFREKVENČNÍHO EKG VE STANOVENÍ OPTIMÁLNÍ POLOHY LEVOKOMOROVÉ ELEKTRODY CRT PŘÍSTROJŮ

J. Lipoldová, A. Nagy, P. Leinveber, R. Smíšek, P. Jurák, J. Halámek, F. Plešinger, L. Soukup, M. Matejková (Brno)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXXIII. Sjezd ČKS

Úvod: Ultra-vysokofrekvenční EKG (UHF-ECG) je již rozšířená experimentální metoda hodnocení průběhu elektrické aktivace srdečních komor. Možnost jejího využití v optimalizaci programování biventrikulárních přístrojů bylo publikováno. Autoři prezentují využití metody pro hodnocení optimální polohy levokomorové elektrody.

Metody: U recipientů CRT přístroje se zachovaným sinusovým rytmem byla před propuštěním po implantaci dokumentována UHF-ECG aktivační mapa při nativním rytmu, při LV-only stimulaci s velmi krátkým AV zpožděním a při optimalizované konfigurace AV a VV zpoždění. Byla hodnocena elektrická dyssynchronie (definovaná jako parametr e-DYS), první aktivace z LV-only konfigurace a další parametry generované UHF-ECG.

Výsledky: Byl hodnocen záznam od 62 pacientů (50 mužů), prům. věku 66,4 let. Hodnoty e-DYS byly při nativním rytmu 58±29 ms, při optimálním nastavení 21±15 ms (p<0,001). Pacienti byli rozděleni do dvou skupin dle nejčasnější aktivace při LV-only ve V1-4 a ve V5-8. Hodnoty e-DYS a šířka QRS byly při nativním rytmu v obou skupinách stejné, ale po optimalizaci byl rozdíl významný s p<0,01 (e-DYS pro V1-4 35±19 ms, pro V5-8 16±8 ms, QRSd pro V1-4 146±32 ms, pro V5-8 111±20 ms). Trvání aktivace při LV-only se v těchto skupinách nelišila.

Závěr: Pacienti, u kterých LV-only stimulace s krátkým AV zpožděním vede k první aktivaci LV ve svodech V5-8 dosahují po optimalizaci programování významně lepších výsledků ve smyslu zmírnění komorové dyssynchronie a zúžení komplexu QRS.