POTENCIÁLNÍ ROLE ULTRA-VYSOKOFREKVENČNÍHO EKG VE STANOVENÍ OPTIMÁLNÍ POLOHY LEVOKOMOROVÉ ELEKTRODY CRT PŘÍSTROJŮ
Úvod: Ultra-vysokofrekvenční EKG (UHF-ECG) je již rozšířená experimentální metoda hodnocení průběhu elektrické aktivace srdečních komor. Možnost jejího využití v optimalizaci programování biventrikulárních přístrojů bylo publikováno. Autoři prezentují využití metody pro hodnocení optimální polohy levokomorové elektrody.
Metody: U recipientů CRT přístroje se zachovaným sinusovým rytmem byla před propuštěním po implantaci dokumentována UHF-ECG aktivační mapa při nativním rytmu, při LV-only stimulaci s velmi krátkým AV zpožděním a při optimalizované konfigurace AV a VV zpoždění. Byla hodnocena elektrická dyssynchronie (definovaná jako parametr e-DYS), první aktivace z LV-only konfigurace a další parametry generované UHF-ECG.
Výsledky: Byl hodnocen záznam od 62 pacientů (50 mužů), prům. věku 66,4 let. Hodnoty e-DYS byly při nativním rytmu 58±29 ms, při optimálním nastavení 21±15 ms (p<0,001). Pacienti byli rozděleni do dvou skupin dle nejčasnější aktivace při LV-only ve V1-4 a ve V5-8. Hodnoty e-DYS a šířka QRS byly při nativním rytmu v obou skupinách stejné, ale po optimalizaci byl rozdíl významný s p<0,01 (e-DYS pro V1-4 35±19 ms, pro V5-8 16±8 ms, QRSd pro V1-4 146±32 ms, pro V5-8 111±20 ms). Trvání aktivace při LV-only se v těchto skupinách nelišila.
Závěr: Pacienti, u kterých LV-only stimulace s krátkým AV zpožděním vede k první aktivaci LV ve svodech V5-8 dosahují po optimalizaci programování významně lepších výsledků ve smyslu zmírnění komorové dyssynchronie a zúžení komplexu QRS.