ACETYLCHOLINOVÝ TEST K POSOUZENÍ KORONÁRNÍ VASOREAKTIVITY – PRVNÍ ZKUŠENOSTI
Úvod: Koronární spasmy představují jednu z možných příčin akutních i chronických koronárních syndromů. Mimo typické symptomy jsou spojeny i se vznikem závažných arytmií nebo náhlé srdeční smrti. K potvrzení koronárních spasmů lze využít testování pomocí intrakoronárně podaného acetylcholinu. Guidelines odborných společností tuto metodu doporučují, nicméně v České republice prozatím není rutinně dostupná.
Cíl: Cílem naší práce bylo zavést testování pomocí acetylcholinu do klinické praxe, zhodnotit bezpečnost podání a případné nežádoucí účinky.
Metodika: Pacienty jsme vyšetřovali pomocí jednotného protokolu, který spočíval v postupném bolusovém podání acetylcholinu ve zvyšující se dávce nejprve do levé koronární tepny. V případě negativního výsledku byl následně acetylcholin podán do pravé koronární tepny. Během testu jsme pacienty monitorovali a prováděli opakovaná EKG vyšetření.
Výsledky: Vyšetřili jsme celkem 60 pacientů. Indikace k testování byly: klinické podezření na vasospastickou anginu s předchozím negativním koronarogramem (65,5%), pacienti s infarktem / ischemií myokardu bez obstrukce koronárních tepen (21%) a přeživší po mimonemocniční srdeční zástavě či fibrilaci komor (13,5%). Nejčastější nežádoucí účinky byly arytmické, zejména bradykardie přechodného charakteru (38%). V průběhu testu nedošlo u nikoho ke klinicky významným nežádoucím účinkům, které by vedly k jeho přerušení. Test byl pozitivní v 58 % případů, přičemž se nejčastěji prokázal difuzní typ spasmu.
Závěr: Acetylcholinový test k zhodnocení vasoreaktivity koronárních tepen je i v našich podmínkách proveditelnou metodou. Nezaznamenali jsme významné nežádoucí účinky. Během naší pilotní studie mělo 58% pacientů pozitivní výsledek.