KOFEIN & KREVNÍ TLAK
Cílem prezentace je potvrdit nebo vyvrátit mýty o účincích kofeinu v rámci KV systému a proč je kofein spojován s mnoha negativy.
Objevení kofeinu sahá do roku 3000 př.n.l. Mayové objevili kakaové boby. Kávu objevili v 9. století n.l.
Jak naše tělo reaguje na kofein závisí na genu CYP1A2, ten se podílí na metabolismu kofeinu. Potvrdil to výzkum, který se tímto zabýval. Užívání kofeinu v současnosti, rozšíření mezi mladší věkové skupiny. V jakých potravinách se kofein nachází a v jakém množství. Kofein zvedá krevní tlak, zvyšuje tepovou frekvenci. Tento stav je přechodný, trvá krátkou dobu a nezpůsobuje chronicky zvýšený TK. Zhruba po 4 dnech pravidelného užívání kofeinu se tělo stane rezistentním. Poločas rozpadu kofeinu v těle je od 2 do 8 hodin. Záleží na tom, zda vypijete šálky nejlevnější, uleželé kávy nebo stejné množství čerstvé kávy z profesionálního kávovaru. Více kofeinu je v první variantě. Instantní káva je zase připravena z méně kvalitních zrn. Káva s mlékem obsahuje stejné množství kofeinu, ale má pomalejší nástup. Bezpečné množství pro člověka je přibližně 400mg kofeinu. Toxická dávka je od 1,8g kofeinu. Smrtelná dávka je 10g kofeinu. Příznaky předávkování kofeinem a jak na to reagovat. Kuřáky káva uspokojuje méně než nekuřáky, metabolizace kofeinu se při kouření zrychluje. Výzkumy naznačují souvislost s kardiálními problémy jako je kouření při šálku kávy a obezita - dorty ke kávě. Návyk na kofein, abstinenční příznaky.
Kofein je nejužívanější stimulant na světě. Výsledky studií - většina zpochybňuje názor, že by měl být kofein omezen nebo zakázán u pacientů s KV onemocněním. Naopak pravidelné popíjení kávy se ukázalo jako prospěšné.Nejvíc škodí strašení o rizicích kofeinu. Pozor na kombinaci kávy a energetických drinků. Běžná konzumace kávy srdci neškodí a nemusí si ji odpírat ani pacienti s hypertenzí či srdečním onemocněním.