INICIÁLNÍ ZKUŠENOSTI S IZOLACÍ PLICNÍCH ŽIL PULSNÍM POLEM POMOCÍ CIRKULÁRNÍHO KATETRU
Úvod
Základem invazivní léčby paroxyzmální fibrilace síní (FS) je izolace plicních žil (PŽ). Cílem je přerušení elektrického vedení myokardiálních snopců spojujících arytmogenní substrát PŽ se svalovinu levé síně (LS). Ablačních lézí lze dosáhnout různými typy energie, jako je radiofrekvenční (RF) energie, kryoenergie či laser. Inovativní metodou je ablace pulzním elektrickým (PF) polem. Jedná se o krátkodobou aplikaci stejnosměrného proudu v řádu tisíců voltů, který působí nevratné změny na membránách myocytů a jejich apoptózu.
Cíle
Sledovali jsme procedurální a klinické výsledky ablace FS použitím nového ablačního generátoru pulzního pole (Trupulse, J&J) a cirkulárního katetru (Varipulse, J&J).
Metody
Používán je proplachovaný cirkulární dekapolární katetr s variabilním průměrem 25 až 35 mm umožňující 3D mapování i aplikaci PF energie. Výhodou 3D mapování je vizualizace anatomie LS a kontrola kontaktu jednotlivých elektrod s tkání. Ablace zahrnuje provedení dvou sérií aplikací ostiálně a dvou sérií aplikací antrálně pro každou PŽ. Po každém prvotním doručení PF je nutné katetr pootočit a pokrýt gap vzniklý mezi elektrodou 1 a 10. Jedna série aplikací trvá 23 sekund a zahrnuje 3 krátké pulzy, mezi nimiž je pauza 10 sekund pro omezení nežádoucích termických účinků na tkáň.
Izolace PŽ cirkulárním katetrem byla provedena celkem u 8 pacientů (věk 61±11 let, 2 ženy a 6 mužů) bez předchozích ablací FS. Pro izolaci PŽ bylo průměrně aplikováno 26±3 sérií aplikací. U tří pacientů byla provedena také ablace zadní stěny. Izolace PŽ byla v závěru výkonu ověřena voltážovým mapováním LS. Délka výkonu byla 93±16 minut. Nebyly pozorovány žádné periprocedurální komplikace.
Závěr
Nový cirkulární katetr a generátor pulsního pole umožňují účinnou a rychlou izolaci plicních žil a zadní stěny LS. K výhodám systému patří především plná integrace do mapovacího systému CARTO 3.