Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

PRIMÁRNÍ A OPAKOVANÁ KARDIONEUROABLACE - KOMPLEXNÍ VYHODNOCENÍ VAGOVÉ SRDEČNÍ MODULACE

H. Jansová, P. Štiavnický, P. Stojadinovič, P. Peichl, R. Čihák, J. Kautzner, D. Wichterle (Praha)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Poster - technik, XXXIII. Sjezd ČKS

Úvod: Kardioneuroablace (CNA) je slibnou léčebnou metodou pro pacienty s funkčními bradyarytmiemi. Limitujícím faktorem je proces reinervace, který může její snižovat klinický přínos. Rozsah obnovení vagové srdeční modulace u pacientů se selháním primární CNA byl doposud málo zkoumán.
Cíl: Cílem této studie byla analýza vybraných ukazatelů vagové srdeční modulace před a po primární CNA a před opakovanou CNA (re-CNA).
Metody: Do studie bylo zařazeno 25 z 247 (10 %) pacientů, kteří v letech 2018–2024 podstoupili re-CNA pro rekurenci klinicky významné bradyarytmie. Před primární CNA i re-CNA byl proveden atropinový test. Během obou procedur byla provedena základní elektrofyziologická (EP) studie a byla používána oboustranná extrakardiální stimulace vagového nervu (ECVS).
Výsledky: Pacienti (n = 25, věk 36 ± 13 let, 48 % mužů) podstoupili re-CNA v časovém odstupu 27 ± 16 měsíců po primární CNA. Přestože byla primární CNA technicky úspěšná podle výsledků ECVS, před re-CNA byla odpověď sinusového rytmu na atropin opět výrazná (+51 ± 24 %), avšak významně slabší ve srovnání s výchozí hodnotou (+69 ± 32 %, P = 0,04). Ačkoli primární CNA vedla akutně ke statisticky signifikantnímu urychlení sinusového rytmu, zkrácení doby zotavení sinusového uzlu (SNRT), zvýšení Wenckebachova bodu, zkrácení efektivní refrakterní periody (ERP) AV uzlu a téměř úplné ztrátě reaktivity sinusového a AV uzlu na ECVS, všechny tyto ukazatele se před re-CNA vrátily téměř na výchozí úroveň. Výsledek atropinového testu před re-CNA neumožňoval predikci žádného z aktuálních ukazatelů EP/ECVS.
Závěr: Pacienti podstupující re-CNA vykazují výraznou obnovu vagové srdeční inervace navzdory utlumené odpovědi sinusového rytmu na atropin. Vzhledem ke slabé korelaci mezi jednotlivými ukazateli srdečních autonomních regulací je třeba jejich hodnoty interpretovat globálně a v klinickém kontextu.