VZDÁLENĚ-SUPERVIZOVANÝ REHABILITAČNÍ PROGRAM JAKO PŘÍDATNÁ TERAPIE U MORBIDNĚ OBÉZNÍHO PACIENTA S OBSTRUKČNÍ SPÁNKOVOU APNOÍ - KAZUISTIKA
Úvod: Obstrukční spánková apnoe (OSA) představuje závažný a velmi rozšířený zdravotní problém postihující celosvětově téměř 1 miliardu osob. Zlatým standardem v léčbě středně závažné až závažné OSA zůstává i nadále využití kontinuálního přetlaku v dýchacích cestách (CPAP), avšak stále častěji je doporučováno využívat také alternativní či přídatné terapeutické možnosti právě v kombinaci se CPAP terapií pro maximalizaci pozitivního efektu spolu s důrazem na komplexní ovlivnění nejen klinických, ale i fyzických, psychologických a sociálních aspektů kvality života. Slibnou a přínosnou alternativou či doplňkem standardní terapie se jeví i některé metody rehabilitace. Níže uvádíme kazuistiku pacienta, který v domácím prostředí spolu se CPAP terapií absolvoval tříměsíční komprehenzivní telerehabilitační program (tele-RHB) sestávající z pravidelných telekonzultací, úpravy životního stylu, stravování a chování, aerobně-vytrvalostního tréninku, myofunkční terapie a tréninku dechových svalů.
Kazuistika: 54letý morbidně obézní muž, dlouhodobě během spánku trpící chrápáním, dechovými pauzami, častým buzením a přetrvávající nadměrnou denní spavostí a únavou, podstoupil polysomnografické vyšetření pro podezření na přítomnou OSA. Zjištěna mu byla závažná OSA s apnoe-hypopnoe indexem (AHI) 87,0 epizod/hod. Indikovanou CPAP terapii pacient v domácím prostředí doplnil tříměsíčním tele-RHB programem. Absolvováním této kombinované terapie došlo u pacienta mj. k znatelné redukci tělesné hmotnosti (TH) a AHI. TH se z počátečních 155,3 kg snížila o celkových 19,9 kg (12,8 %), z toho 16,2 kg (10,4 %) představovala tuková hmota, AHI se snížil o 42,6 epizod/hod (49 %).
Závěr: Tato kazuistika naznačuje, že by zmíněný tele-RHB program mohl představovat přínosný doplněk standardní terapie OSA. Avšak další a rozsáhlejší výzkumy v této oblasti budou v budoucnu třeba.