Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

DLOUHODOBĚ PERZISTENTNÍ FIBRILACE SÍNÍ – RADIOFREKVENČNÍ ABLACE (RFA) VS. ABLACE PULZNÍM POLEM (PFA), ZKUŠENOSTI JEDNOHO CENTRA

B. Chudiak, L. Šedivá, J. Petrů, M. Chovanec, J. Škoda, P. Hála, M. Janotka, M. Funasako, P. Neužil (Praha, Osaka, Japan)
Tématický okruh: Poruchy rytmu, kardiostimulace
Typ: Ústní sdělení - lékařské, XXXIII. Sjezd ČKS

Cíl: Prezentace souboru nemocných, u kterých byla v našem centru provedena katetrizační ablace pro dlouhodobě perzistentní fibrilaci síní v letech 2017-2024 pomocí RFA respektive PFA

Soubor a metodika:
Celkově jsme ve sledovaném období provedli 472 výkonů pro dlouhodobě perzistentní fibrilaci síní, z toho 289 s využitím radiofrekvenční energie, 173 ablací pomocí pulzního pole a v 10 případech byly použity obě ablační metody současně.
Převážnou většinu pacientů tvořili muži (n= 320, 68%), ženy byly zastoupeny asi v 1/3 případů (n= 152). Průměrný věk byl 69let ±8, BMI pacientů bylo 29,9±5,6 (muži mladší - v průměru 68let s nižším BMI cca 29,8, než ženy, u kterých věk průměrně 70let a BMI 30,2). Délka výkonu byla 162min±122, u RFA byl čas výkonu 206 min, zatímco u PFA to bylo jen 82 min. Velikost levé síně z PLAX byla v průměru 47mm±6,5 a systolická funkce LK s EF 57%±9. 
Sledování po výkonu zahrnovalo klinické kontroly s využitím různých metod EKG monitorace (ILR, holter EKG, dlouhodobé záznamníky, načtení KS / ICD).

Výsledky: Na rozsáhlém souboru pacientů z našeho centra jsme poukázali na celkové rozdíly (efektivita, délka výkonu, počet a závažnost komplikací) v použití radiofrekvenční energie a energie pulzního pole u pacientů s dlouhodobě perzistentní fibrilaci síní. V rámci následného sledování jsme prokázali obdobné výsledky pro obě metody

Závěr: Zjednodušení a zkrácení celkové doby výkonu přináší možnost nabídnout katetrizační ablaci i pacientům, kteří by v minulosti z ablace neměli prospěch (věk, délka výkonu, komplikace). Díky zvýšení dostupnosti ablace je u nemocných realizována výkon v časnějších fázích onemocnění, což povede k větší úspěšnosti.