HOME MONITORING PACIENTŮ S TĚŽKOU TRIKUSPIDÁLNÍ REGURGITACÍ LÉČENÝCH TRICLIPEM (TRIMONT -TRICUSPIDAL MONITORING AFTER TEER)
Úvod: Těžká trikuspidální regurgitace (TR) je závažné srdeční onemocnění spojené s významnou morbiditou a mortalitou. Terapie pomocí TriClipu, katetrového systému určeného k redukci regurgitace, je efektivní možností pro pacienty nevhodné k chirurgickým zákrokům z důvodu vysokého věku, komorbidit či vysokého operačního rizika. Ačkoli akutní výsledky terapie TriClip jsou slibné, existuje vysoké riziko uvolnění klipu z jednoho cípu (single leaflet detachment – SLD) po zákroku. Toto riziko je spojené s převodněním pacientů a neadekvátní fyzickou zátěží během prvních měsíců po výkonu.
Cíle studie: Tato studie si klade za cíl vyhodnotit efektivitu a proveditelnost domácí monitorace pacientů s těžkou TR po terapii TriClipem. Klíčovými parametry sledování jsou saturace kyslíku, krevní tlak, tepová frekvence, EKG a tělesná hmotnost pacienta jako indikátor retence tekutin. Sekundárním cílem je identifikace raných indikátorů komplikací a zlepšení dlouhodobé personalizované péče.
Metodika: Pacienti po terapii TriClipem jsou zařazováni do domácí monitorace v den propuštění z nemocnice. Monitorace trvá průměrně 4 týdny a zahrnuje denní měření všech stanovenách parametrů zaznamenávaných v pravidelných intervalech. Všechny parametry jsou odesílány také při potížích (dušnost, pocity bušení srdce, otoky DKK). Data jsou shromažďována pomocí nositelných zařízení a mobilních aplikací s přenosem informací k lékařskému týmu. Funkční stav je sledován prostřednictvím telefonických rozhovorů a dotazníků hodnotících kvalitu života.
Závěr: Domácí monitorace po terapii TriClipem umožňuje včasnou detekci změn zdravotního stavu, optimalizaci léčby a zlepšení dlouhodobých výsledků. Studie má za cíl prozkoumat proveditelnost telemedicíny a přispět k zlepšení kvality péče o pacienty s TR. Současně předpokládáme možnost včasné diagnostiky a prevence SLD.


