Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

KLINICKÉ VYUŽITÍ MONITORACE PACIENTŮ SE SRDEČNÍM SELHÁNÍM V KARDIOLOGICKÉ PRAXI

D. Krysa, J. Hečko, J. Chovančík, K. Kluz (Třinec)
Tématický okruh: Srdeční selhání, transplantace, oběhové podpory
Typ: Ústní sdělení - technik, XXXIII. Sjezd ČKS

Úvod:
Srdeční selhání je závažné chronické onemocnění charakterizované sníženou schopností srdce efektivně pumpovat krev, což vede k nedostatečnému zásobení tkání kyslíkem a živinami. Konvenční ambulantní sledování pacientů často nezachytí včasné změny klinického stavu. Telemedicína nabízí inovativní přístup, který může přispět ke zlepšení péče a prevenci hospitalizací pacientů se srdečním selháním.

Metodika:
Pilotní projekt zahrnoval monitoraci 40 pacientů se srdečním selháním (NYHA II-IV) pomocí dvou typů telemedicínských monitorovacích sad. Každá skupina byla sledována po dobu jednoho měsíce s cílem vyhodnotit proveditelnost a uživatelskou přívětivost obou přístupů. Od nového roku byl zahájen dlouhodobější projekt, ve kterém jsou pacienti monitorováni jednou ze dvou sad dle individuálních potřeb a preferencí. Data budou shromažďována do dubna, kdy budou prezentovány finální výsledky s větším počtem pacientů.

Výsledky:
Pilotní studie prokázala, že oba přístupy jsou proveditelné a pacienty dobře přijímané. Komplexní sada se ukázala jako vhodnější pro méně mobilní pacienty, zatímco přenosná sada lépe vyhovovala aktivním pacientům, kteří často cestují. Pacienti ocenili možnost pravidelného měření a větší kontrolu nad svým zdravotním stavem. 

Závěr:
Telemedicínská monitorace představuje perspektivní nástroj pro sledování pacientů se srdečním selháním v ambulantní praxi. Další data z dlouhodobějšího sledování mohou přinést cenné poznatky pro optimalizaci péče a širší využití telemedicínských technologií v klinické praxi.