POUŽITÍ MAPOVACÍHO SYSTÉMU FARAVIEW™ A ABLAČNÍHO KATETRU FARAWAVE™ NAV V KATETRIZAČNÍ ABLACI FIBRILACE SÍNÍ: PRVNÍ ZKUŠENOSTI A KLINICKÉ VÝSLEDKY
Úvod: Od roku 2021 používáme na našem pracovišti k ablaci fibrilace síní (FS) převážně ablační systém Farapulse™. Výhodou pulsního elektrického pole oproti tradičním termickým metodám je kardioselektivita, bezpečnost, rychlost a efektivita výkonu. Cílem tohoto sdělení je představit nový systém FARAVIEW™ s katetrem FARAWAVE NAV™ .
Metoda a soubor: Manipulace a umístění katetru FARAWAVE™ v srdeční síni se standardně provádí pod skiaskopickou kontrolou. Výhodou je použití intrakardiální echokardiografie, která zlepšuje zobrazení pozice katetru a jeho kontaktu se srdeční stěnou. Nevýhodou této metody je vyšší expoziční zátěž, složitější ověření optimálního umístění katétru a nedostatečné mapovací nástroje pro analýzu substrátu nebo při přechodu FS na síňovou tachykardii.
Pro odstranění těchto nedostatků byl vyvinut modul FARAVIEW™ mapovacího systému RHYTHMIA HDx™, který umožňuje vizualizaci nové generace katetru FARAWAVE NAV™. Tento systém umožňuje zobrazení katetru ve všech jeho ablačních konfiguracích (basket, flower, biscuit), tvorbu elektroanatomické mapy a vizualizaci ošetřované oblasti vytvořené PFA energií, což umožňuje optimální plánování PFA aplikací.
Cílem studie NAVIGATE AF bylo získat zkušenosti s technologií FARAVIEW™ při použití katetru FARAWAVE NAV™ při léčbě FS. Data shromážděná v rámci této studie budou použita k optimalizaci funkcí a nastavení softwaru mapovacího systému RHYTHMIA HDx při použití s katétrem FARAWAVE NAV™ při léčbě AF.
Výsledky: Do studie NAVIGATE PF bylo v první fázi zařazeno 30 pacientů s FS ve třech centrech v EU (Dublin, Pamplona, Praha) v období 4/2024–7/2024. Na našem pracovišti bylo zařazeno 10 pacientů (3 ženy) s průměrným věkem 56,9 let a BMI 28,9.
Závěr: V tomto sdělení představíme naše výsledky a zkušenosti z těchto prvních 10 ablačních výkonů s využitím nové modality mapovacího systému FARAVIEW™.