Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

BIOMEDICÍNSKÝ INŽENÝR V KATETRIZAČNÍ LABORATOŘI

J. Holík (Brno)
Tématický okruh: Intervenční kardiologie
Typ: Ústní sdělení - technik, XXXIII. Sjezd ČKS

Interveční kardiologie z pohledu biomedicínského inženýra
Přítomnost biomedicínského inženýra je v současné době nezbytnou součástí každé moderní katetrizační laboratoře. Biomedicínský inženýr se podílí na bezproblémovém každodenním chodu tohoto specializovaného pracoviště - ať již v podobě zajištění technické podpory v různých formách, tak například asistence během samotného katetrizačního vyšetření. Celkově lze říci, že biomedicínský inženýr již dnes hraje nezastupitelnou roli ve vysoce technologicky náročném oboru jako je intervenční kardiologie.
Intravaskulární ultrazvuk (IVUS), optická koherentní tomografie (OCT) a spektroskopie infračerveným světlem (NIRS) jsou intravaskulární zobrazovací technologie, jež jsou hojně využívány v intervenční kardiologii v rámci katetrizačních pracovišť. Jednou z úloh biomedicínského inženýra je právě obsluha těchto vysoce moderních přístrojů během samotného katetrizačního vyšetření.
Intravaskulární zobrazovací metody hrají klíčovou roli v intervenční kardiologii, kde poskytují podrobné informace o koronárních tepnách, aterosklerotických plátech a cévních strukturách, což umožňuje přesnější diagnostiku a optimalizaci intervenčních zákroků.
Mezi další vyšetření, na kterém se inženýr aktivně podílí, je měření frakční průtokové rezervy myokardu (FFR). Novinkou v této oblasti je použití virtuálního FFR, které má potenciál výrazně eliminovat invazivnost měření pomocí ,,klasického” FFR.
Biomedicínský inženýr je v katetrizační laboratoři vždy součástí multioborového týmu, zahrnujícího lékaře, zdravotní sestry a radiologické asistenty. Důležitou součástí jeho práce je tak rozvíjení jeho soft-skills a neustálé celoživotní vzdělávání v oboru kardiologie.