DYNAMICKÝ SPECT MYOKARDU JAKO FUNKČNÍ ZOBRAZOVACÍ METODA Z POHLEDU NOVÝCH ESC DOPORUČENÍ ANOCA A INOCA
Úvod
Dynamický SPECT myokardu (D-SPECT) je moderní zobrazovací metoda hodnotící funkční stav myokardu. Od svého zavedení v roce 2010 postupně nahrazuje konvenční SPECT. Vývoj CZT kamer s citlivými senzory rozšířil možnosti diagnostiky koronární mikrovaskulární dysfunkce (CMD) a jejích podtypů, jako je angina a ischemie bez obstrukce koronárních tepen (ANOCA/INOCA).
Cíl
Rekapitulovat současné možnosti diagnostiky CMD pomocí funkčních zobrazovacích metod se zaměřením na D-SPECT s ohledem na aktualizovanou verzi doporučení ESC 2024 pro chronický koronární syndrom (CCS).
Metodika
Tento přehled shrnuje současné poznatky o významu D-SPECT při diagnostice CMD. Bylo provedeno systematické vyhledávání v biomedicínských databázích za období 2020–2025, s použitím klíčových slov „D-SPECT“, „CMD“, „ANOCA“ a „INOCA“, se zaměřením na aktualizovanou verzi doporučení ESC 2024 pro chronický koronární syndrom (CCS). Zahrnuty byly studie týkající se diagnostiky, patofyziologie a léčby CMD, přičemž vyloučeny byly studie zaměřující se na CCS s obstrukcí velkých koronárních tepen (CAD).
Výsledky
Metaanalýza zahrnující přibližně 800 dospělých pacientů, převážně žen, s anginózními obtížemi, u nichž koronarografie vyloučila obstrukční CAD, zjistila, že u 45-50% byla pomocí metody D-SPECT diagnostikována CMD. Výskyt závažných kardiovaskulárních příhod (MACE) byl zaznamenán u 16–20% pacientů s CMD během 15–24měsíčního sledování. Koronární rezervní průtok (CFR) byl identifikován jako významný prognostický rizikový faktor pro MACE (HR: 6,51; 95% CI 1,43–29,65). Dále byla popsána inverzní korelace mezi hodnotami CFR a výskytem MACE, při zvýšení CFR o 1 se riziko MACE u pacientů s CMD snížilo o 66,1%.
Závěr
Ve srovnání s jinými neinvazivními zobrazovacími metodami při diagnostice CMD, jako jsou CMR či PET/CT, nabízí D-SPECT nákladově a časově dostupnější alternativu.