OPTIMALIZACE CRT POMOCÍ STIMULACE PŘEVODNÍHO SYSTÉMU
Úvod:
Stimulace převodního systému srdečního nabízí lepší variantu stimulace nejen u pacientů se zachovalou systolickou funkcí levé komory a bradykardií, ale také pro pacienty se symptomatickým srdečním selháním, kteří jsou indikováni k srdeční resynchronizační terapii.
Popis případu:
Kazuistika popisuje případ pacienta s těžkou poinfarktovou dysfunkcí levé komory srdeční a symptomatickým srdečním selháním NYHA III, který byl indikován k implantaci defibrilátoru a vzhledem ke QRS komplexu 170ms při LBBB také k srdeční resynchronizační léčbě. Při implantaci BiV ICD zjištěna neoptimální anatomie sinus coronarius, použitelná jediná větev, kam naimplantována kvadripolární elektroda. Po výkonu pacient stále popisuje limitující dušnost NYHA III a únavu, úpravou parametrů lze dosáhnout zúžení QRS komplexu pouze na 150ms. Proto v druhé době proveden upgrade ICD a provedena implantace stimulační elektrody do oblasti levého Tawarova raménka s následnou optimalizací CRT s výsledným QRS 120ms a zlepšením subjektivních potíží, zejména dušnost zlepšena do třídy NYHA I-II.
Závěr:
LOT-CRT představuje další modalitu nefarmakologické léčby pacientů s těžkým srdečního selháním a širokým QRS komplexem. Hlavní indikací jsou případy, kdy standardní biventrikulární stimulace nedosahuje optimálních výsledků.