Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

MYXOM LEVÉ SÍNĚ JAKO PŘÍČINA DUŠNOSTI – KAZUISTIKA

I. Sabol, M. Rašková, M. Kamasová, M. Táborský (Olomouc)
Tématický okruh: Zobrazovací metody v kardiologii (echokardiografie, nukleární kardiologie, MRI, CT)
Typ: Poster - lékařský, XXXIII. Sjezd ČKS

Úvod: Dušnost je subjektivní pocit nedostatku vzduchu, spojený se zvýšeným dechovým úsilím a zvýšenou prací dýchacích svalů. Diferenciální diagnostika dušnosti je velmi široká. V klinické praxi se nejčastěji setkáváme s dušností při srdečním selhání, arytmiích, chlopenních vadách, plicním onemocnění nebo anémii. Vzácně však může být příčinou dušnosti i přítomnost nádoru v srdečních dutinách.

Popis případu: 61letý pacient s anamnézou přetrvávající námahové dušnosti po prodělané bilaterální pneumonii byl přijat k došetření. Echokardiograficky byl zobrazen útvar o velikosti 47x51mm, vycházející z proximální části síňového septa a intermitentně obturující transmitrální průtok. Nález byl prezentován na indikačním semináři a byl schválen ke kardiochirurgickému řešení. Po pečlivé předoperační přípravě byla provedena exstirpace tumoru s následným uzávěrem drobného foramen ovale patens suturou. Histologicky byl tumor posléze verifikován jako myxom.

Závěr: Myxom představuje nejběžnější typ benigního nádoru srdce, nicméně se s ním v klinické praxi nesetkáváme tak často. Obvykle je lokalizován v levé síni (80 %), méně často v pravé síni (15 %) nebo v srdečních komorách (5 %). V závislosti na velikosti a lokalizaci nádoru se mohou rozvinout symptomy, jako jsou bolesti na hrudi, snížená výkonnost, zvýšená únava, synkopa nebo, jak ukazuje tento případ, dušnost. Mezi komplikace, které mohou pacienta ohrozit, patří zejména embolizace, srdeční selhání nebo infekce. V tomto případě však k závažnějším komplikacím nedošlo, po operaci se klinický stav pacienta výrazně zlepšil a zátěž již nebyla limitací.