Kardio 365 - úvodní stránka
nepřihlášen  
Change language:    

SROVNÁNÍ EKG NÁLEZŮ U NEMOCNÝCH S DIVOKOU FORMOU ATTR AMYLOIDOVÉ KARDIOMYOPATIE A AL AMYLOIDÓZOU SRDCE

B. Chocholová , J. Habásko, N. Kubínová, T. Paleček, P. Kuchynka (Prague, Praha)
Tématický okruh: Choroby myokardu a perikardu
Typ: Poster - lékařský, XXXIII. Sjezd ČKS

Úvod: Amyloidózy reprezentují spektrum chorob, jejichž společnou známkou je extracelulární depozice strukturálně abnormálních a nerozpustných amyloidových fibril. K postižení srdce amyloidózou dochází ve více než 95 % případů v důsledku ukládání dvou typů amyloidogenních bílkovin: lehkých imunoglobulinových řetězců κ či λ při AL amyloidóze nebo transthyretinu při ATTR amyloidóze. EKG je velmi důležitým nástrojem v neinvazivní diagnostice srdeční amyloidózy; málo je však známo o rozdílech v EKG nálezech u obou hlavních typů amyloidové kardiomyopatie. Cílem naší práce bylo proto srovnat EKG nálezy u nově diagnostikovaných nemocných s AL amyloidózou srdce a divokou formou ATTR amyloidové kardiomyopatie.
Retrospektivně byly zhodnoceny EKG křivky u nově diagnostikovaných 50 nemocných s AL amyloidózou srdce a 50 jedinců s ATTRwt vyšetřených v našem centru. Postižení srdce amyloidem bylo verifikováno buďto endomyokardiální biopsií, nebo stanoveno neinvazivně dle stávajících doporučení pro AL  a ATTR amyloidózu.
Výsledky: Průměrný věk ve skupině nemocných s AL amyloidózou činil 67±9,6 let, se zastoupením 36% žen; ve skupině ATTRwt byl průměrný věk 77±6,7 let, se zastoupením 12% žen.
U nemocných s ATTRwt je při iniciálním EKG vyšetření signifikantně častěji přítomna fibrilace či flutter síní a atrioventrikulární převodní poruchy ve smyslu AV blokády I. stupně či již zavedené trvalé kardiostimulace pro významnou bradyarytmii, významně častější je u těchto jedinců i levý přední hemiblok. U obou typů srdeční amyloidózy je zcela výjimečný EKG nález voltážových kritérií hypertrofie levé komory; nízká voltáž QRS komplexu v končetinových svodech se významně častěji vyskytuje u AL amyloidózy, četnost tzv. obrazu pseudoinfarktu v hrudních svodech je obdobná u obou typů srdeční amyloidózy.