CHIRURGICKÁ LÉČBA PLICNÍ EMBOLIE PŘI MOBILNÍM TROMBU VE FORAMEN OVALE APERTUM
Úvod:
Terapie plicní embolie (PE) se v dnešní době stala doménou nechirurgických postupů. I nadále však chirurgická léčba zůstává alternativním řešením, zejména v situaci, kdy ostatní postupy (antikoagulace, systémová trombolýza, intervenční léčba) selhaly, jsou kontraindikované nebo ve zcela specifických situacích jako u popisované kazuistiky, kdy hrozí paradoxní embolizace při propagujícím se mobilním trombu přes foramen ovale apertum (FOA) či defekt septa síní.
Kazuistika:
56letý pacient byl přijat na Kardiologickou jednotku intenzivní péče pro plicní embolii s vyšším středním rizikem, echokardiograficky zjištěn hadovitý mobilní trombus v pravé síni (PS) s propagací do levé síně (LS) přes FOA. Sonograficky byl ozřejmen zdroj PE v HŽT vpravo v bércové a vlevo ve stehenní oblasti. Vzhledem k přítomnosti mobilních trombů bylo ještě před znalostí propagace do LS mimo konvenční antikoagulační léčbu zvažováno podání systémové trombolýzy. Po ozřejmění propagace trombu do LS byl Heart teamem indikován kardiochirurgický výkon. Výkon proveden úspěšně a nekomplikovaně (trombektomie z PS a LS, uzávěr FOA, embolektomie z plicnice). Krátce po operaci však pro kardiogenní šok bylo nutné zavedení V-A ECMO s postupnou stabilizací oběhu a dobrým outcomem pacienta.
Závěr:
V této práci prezentujeme v dnešní době vzácnou indikaci chirurgické léčby plicní embolie při současné přítomnosti mobilního trombu v pravé síni s propagací do levé síně přes FOA.

